Čapy na mandliach: Ako sa ich čo najskôr zbaviť?

Nikto nemá rád, keď ho bolí v krku. Nieto, keď sú príčinou tohto stavu čapy na mandliach. Keďže sa jedná o veľmi nepríjemný zdravotný stav, ktorý dosť zásadne ovplyvňuje kvalitu nášho života, ponúkneme vám nápady, ktoré vám zaistia rýchlu pomoc.

Niekedy je bolesť v krku produktom obyčajného sezónneho prechladnutia , ktoré po pár dňoch pokoja zase prejde. Horším variantom je angína , ktorú môžu sprevádzať čapy na mandliach . Tie sú potom boľavé a citlivé.

Keďže ide o jeden z najbežnejších zdravotných problémov u dospelých ľudí, pozrieme sa na to, ako sa lieči a na spôsoby, ako si možno od jeho prejavov aspoň na čas uľaviť.

Tak určite pokračujte v čítaní!

Čo sú čapy na mandliach?

Ide o zápal, ktorý u dospelých často postihuje krčné mandle . Obvykle úzko súvisí s ťažšou angínou, alebo s angínou, ktorá sa pravidelne vracia. V závislosti na tom, čo tento stav vyvolalo môže ísť o problém chronický, opakujúce sa alebo akútne.

Čapy na mandliach: Ako sa ich čo najskôr zbaviť?

Príznaky čapov na mandliach

To, že vás trápia čapy na mandliach poznáte podľa:

 • Pocitu cudzieho telesa v krku
 • Zápachu z úst
 • Únavy
 • Bolesti v krku
 • Problémov s prehĺtaním
 • Chrumkavého hlasu
 • Zväčšených krčných uzlín
 • Začervenaných, alebo naopak nápadne bledých krčných mandlí

Ďalej môže byť prítomná bolesť hlavy, horúčka, alebo bolesť ucha, ktoré je podráždené kvôli bolesti v krku.

Liečba čapov na mandliach

Akonáhle začnete pociťovať horšiace sa príznaky, objednajte sa na konzultáciu k svojmu obvodnému lekárovi. S jeho návštevou neotáľajte ani v prípade, že máte vysokú horúčku (nad 39,5 ° C), cítite slabosť vo svaloch , máte stuhnutý krk alebo sa vaše príznaky nelepšia ani po dvoch dňoch.

Lekár sa vám pozrie do krku a možno sa rozhodne urobiť z neho výter , ktorý presne určí, či ide o nákazu baktériami, alebo vírusmi. Tiež nie je vylúčené , že budete požiadaní o odber vzorky krvi .

V prípade, že ide o zápal vírusového pôvodu, lekár nechá telo, aby si s ním poradilo samo. Na zápaly, ktoré sú spôsobené baktériami, sa potom najbežnejšie predpisujú antibiotiká.

Domáce tipy pre rýchlu úľavu

Čapy na mandliach: Ako sa ich čo najskôr zbaviť?

Pokiaľ chcete, môžete sa riadiť niekoľkými všeobecne odporúčanými radami, ktoré by mali urýchliť priebeh ochorenia a následnú rekonvalescenciu. Mnoho z nich dozaista poznáte, ale keďže sa hovorí, že opakovanie je matkou múdrosti, nie je na škodu si ich pre istotu pripomenúť.

Od čapov na mandliach vám môže uľaviť:

 • Dostatočný príjem tekutín
 • Pokoj
 • Kloktanie slanej vody
 • Zvlhčovač vzduchu

Čapy na mandliach: Ako sa ich čo najskôr zbaviť?

Prekvapivo nedajú niektorí ľudia dopustiť na sladkého drievka pastilky/bonbóny . O sladkého drievka sa ale hovorí, že má silné protizápalové účinky. (Samozrejme ale veľmi záleží na tom, aké výrobky z nej si vyberiete, pretože nie všetky sú rovnako kvalitné.)

Pokiaľ je bolesť vo vašom krku naozaj neúnosná, poproste iného člena rodiny, aby vám dal zmraziť trochu vody a urobil z nej drvinu. Tú potom po malých častiach prehĺtajte. Tým by malo dôjsť k miernemu znecitliveniu boľavého tkaniva. Rozhodne to ale nijako nepreháňajte. Posledné, o čo by ste mali záujem, je boľavý žalúdok, alebo prechladnutie.

Po vyliečení sa potom nezabudnite venovať účinnej prevencii. Medzi najlepšie taktiky patrí redukcia kontaktov so zjavne chorými ľuďmi a kvalitná hygiena rúk.

Mali ste niekedy čapy na mandliach? Ak áno, ako sa vám ich podarilo zbaviť?

Nepřehlédněte:  Ploštice sú vytrvalí hostia. Povieme vám, ako sa ich zbavíte!

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/tonsillitis – Tonzilitída: Príčiny, symptómy a liečba (anglicky)

https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-tonsilitis – 5 domácich úľavových prostriedkov na tonziliditu (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár