Potničky alebo obyčajná vyrážka? Ako ich spoznať a ako liečiť

Keď na koži pozorujeme hrče, pľuzgieriky či začervenanie, väčšinou spozorníme. Ide totiž o príznak, že telo bojuje s infekciou, alebo napríklad s alergénom. Čo ak sa ale podobné prejavy na koži objavia u vášho bábätka? Tak hlavne nepanikárte. Môže ísť o obyčajné potničky.

Keď sa vám narodí dieťa, s veľkou pravdepodobnosťou ho začnete veľmi pozorne sledovať. Nemá teplotu? Nemá hlad? Nie je mu zima? Alebo neprejavuje nejaké iné nepohodlie, alebo potreby? Určite budete súhlasiť, keď povieme, že je to (aspoň v počiatočnej fáze) dosť zložité.

Niekedy sme to ale my sami, kto má problémy. Naskáče nám podozrivá vyrážka a my nevieme, či je to normálne, alebo sa máme pri najbližšej príležitosti poradiť s naším ošetrujúcim lekárom. Samozrejme, prejavy tela sa neoplatí podceňovať. Na druhú stranu je dôležité zachovať chladnú hlavu. Pretože často môže byť na vine niečo, čo je úplne normálne.

Potničky alebo obyčajná vyrážka? Ako ich spoznať a ako liečiť

Ako je to v tomto prípade s potničky?

Potničky, alebo vyrážka? – Ako správne spoznať potničky

Na svete existuje nepreberné množstvo kožných reakcií. Vrátane ich spúšťačov. Nie každý pupienok alebo vyrážka je teda úplne bez rizika. (Problémové sú osýpky , kiahne , šarlach , piata a šiesta choroba …)

Jedným z vodítok, ktoré vám môže pomôcť rozoznať, či ste vy, alebo vaše dieťa choré, je to, že potničky sa často robia v teplom a veľmi vlhkom počasí. V podstate sa stane, že v takej chvíli dôjde k blokácii pórov v koži , ktoré kvôli tomu nemôžu vykonávať svoju primárnu funkciu. (Teda, odvádzať pot.) Kvôli tomu sa pór aj viditeľne nafúkne. Nebýva ale začervenaný a nemá ani žiadnu čiapočku. Ako je to potrebné pri akné.

Deti a potničky

Potničky alebo obyčajná vyrážka? Ako ich spoznať a ako liečiť

U detí sú potničky relatívne časté. Pokiaľ sú totiž ešte malé, tak nemajú ešte tak vyvinutú termoreguláciu . Potničky sa u detí najčastejšie vyskytujú na krku. Ďalej tiež v podpazuší, na lakťoch alebo na stehnách.

Dospelí a potničky

Aj keď majú dospelí oveľa lepšiu termoreguláciu tela, nemožno vylúčiť, že sa potničky niekedy vyskytnú aj u nich. V takom prípade sa najbežnejšie združujú na miestach, kde dochádza k treniu. Typicky ide napríklad o podpazušie, alebo o stehná, ktoré sa dotýkajú navzájom.

Čo pomáha na potničky?

Potničky vo väčšine prípadov samy zmiznú. Samozrejme ale môžete podniknúť niekoľko krokov, ktoré môžu tento proces urýchliť. Nie ale v prípade, že je prítomná zimnica, horúčka a bolesť. V takej situácii na nič nečakajte a vyhľadajte lekára.

U detí

Potničky alebo obyčajná vyrážka? Ako ich spoznať a ako liečiť

Aby sa dieťa trochu ochladilo, môžete mu dopriať príjemne vlažný, či chladný (ale nie ľadový!) kúpeľ . Zmysel má aj vetrák, ktorý dáte do detskej izby a necháte ho chvíľu ochladzovať vzduch . (Nemal by ale mieriť priamo na dieťa, inak by sa mohlo nachladiť a mohlo by mu to byť aj nepríjemné.)

Dobrou alternatívou je aj to, keď sa rozhodnete dieťa do niečoho prezliecť . Ideálne by malo ísť o oblečenie, ktoré je voľné a je vyrobené z prírodných (dobre priedušných) materiálov, ktoré umožňujú koži lepšie dýchať. Zvážiť možno aj primeraný príjem tekutín .

U dospelých

Ak trpíte potničky v dospelosti, skúste si urobiť kúpeľ s ovsenými vločkami , ktoré by mali prispieť k upokojeniu kože. Pokiaľ ovsené vločky doma nemáte, prípustný je aj kúpeľ s Epsomskou soľou . Dospelý sa nemusí báť ani aplikácie gélu s aloe vera , ktoré má schopnosť zvláčňovať a upokojovať.

Samozrejme ale môžete vyskúšať aj niektorý z tipov, ktorý sme uvádzali u detí. Teda, prezlečiete sa do niečoho, čo je voľnejšie a telo v tom lepšie dýcha. Zmysluplné je aj doplňovanie tekutín a zotrvanie v chladnejších priestoroch s klimatizáciou alebo s vetrákom.

Potničky by mali vďaka týmto opatreniam zmiznúť niekoľko dní.

Robia sa vám, alebo vašim deťom potničky?

Nepřehlédněte:  Čapy na mandliach: Ako sa ich čo najskôr zbaviť?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/heat-rash-pictures-remedies – Potničky (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/181512 – Potničky: Symptómy, liečba a príčiny (anglicky)

https://www.healthline.com/health/heat-rash-home-remedies – Domáce prostriedky na potničky pre deti a dospelých (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár