Hepatopatia: Príznaky, liečba, diéta a viac

Pečeň je veľmi dôležitým orgánom, ktorý sa zaoberá produkciou, ale aj spracovaním mnohých látok. Aj keď sú veľmi výkonné, sú tiež veľmi citlivé. Vplyvom rôznych faktorov sa teda dá dopracovať až k hepatopatiu. Všetko, čo by vás mohlo zaujímať vám ponúkame nižšie.

Pečeň je tvrdo pracujúci orgán, ktorý sa významnou mierou podieľa na správnej funkcii metabolizmu. Vplyvom chorôb, rodinných predispozícií či kvôli nevhodnému životnému štýlu ale môžu vypovedať službu. Následná hepatopatia potom pacientom dosť strpčuje život.

Väčšinou ide o chronické ochorenie pečene, ktoré majú veľmi podobný priebeh. A prakticky všetky môžu skončiť cirhózou. Preto je v našom vlastnom záujme vedieť, ako sa zlá funkcia pečene prejavuje na našom zdravotnom stave. A ako tieto problémy môžu ovplyvniť naše ďalšie životné smerovanie.

Príznaky hepatopatie

Pečeň väčšinou nebolí. Alebo až do chvíle, keď sa choroba nedostane do ďalšieho štádia. A aj napriek tomu sú niektoré znaky poškodenia pečene veľmi nekonkrétne.

Možno sa stretnúť s:

  • Únavou
  • Nechutenstvom
  • Pobolievaním brucha
  • hnačka
  • Stratou hmotnosti
  • Opuchy

Aj napriek tomu, že sa vám môžu javiť tieto zdravotné problémy ako banálne, je vo vašom vlastnom záujme pravidelne podstupovať preventívne prehliadky, ktoré môžu odhaliť začínajúce zdravotné problémy. V prípade, že sa vám niečo nezdá je taktiež múdre dohovoriť sa s lekárom na dodatočnej kontrole vášho zdravotného stavu.

Liečba hepatopatie

Hepatopatia: Príznaky, liečba, diéta a viac

Veľmi záleží na tom, čo ukáže lekárska diagnostika. A tiež na tom, v akej fáze je vaše ochorenie pečene. Na základe toho vám môže lekár odporučiť alkoholovú abstinenciu , diétu a užívanie liekov . Pokiaľ je stav pečene veľmi zlý, v najťažších prípadoch podstúpite transplantáciu pečene .

Hepatopatia a jej diéta

Pri akomkoľvek probléme s pečeňou (ale aj v prípade, že zatiaľ žiadny problém nemáte) je vhodné upraviť jedálniček . Tak, aby mal pacient čo najviac živín a zároveň svoju pečeň príliš nenamáhal. Je extrémne dôležité, aby ste vynechali alkohol . A to v akejkoľvek miere. Nevhodné sú aj jedlá plné tuku a pokrmy, ktoré sú pripravené z morských plodov a neuvareného mäsa (sushi, tatársky biftek, …).

Tiež by ste mali jesť dostatok ovocia a zeleniny , vajcia (ale len v obmedzenom množstve), tofu, nesolené orechové maslá, chudé mäso bez kože atď.

Hepatopatia v tehotenstve

Hepatopatia: Príznaky, liečba, diéta a viac

Ženy s hepatopatiou môžu v reprodukčnom veku otehotnieť. Znamená to nebezpečenstvo? Niekedy áno. Pokiaľ viete, že máte ochorenie pečene ešte pred začiatkom tehotenstva, je nutné sa o plánoch na otehotnenie porozprávať s vaším ošetrujúcim lekárom. Ten následne na základe znalosti vášho zdravotného stavu tehotenstva povolí, či zamietne . Ak nesúhlasí, neberte to ako útok proti vám. Existuje totiž pomerne vysoké riziko toho, že by vám a plodu nemuselo prospieť. A mohlo by pre vás dokonca skončiť fatálne. Problém s pečeňou sa ale môžu objaviť aj počas tehotenstva. Buď priamo jeho vplyvom, alebo preto, že k nemu mala žena predispozícia. V takej chvíli je dôležité, aby sa žena podrobila radám a odporúčaniam lekárov.

Hepatopatia typu steatózy

Steatóza je iný názov pre stučnenú pečeň . To znamená, že máte pečeň obalená tukom. Tento stav podporuje vznik zápalov. Ktoré môžu viesť k zjazveniu ak následnému zlyhaniu. K steatóze môže dochádzať kvôli nadmernému popíjaniu alkoholu. Ide ale aj o následok zle nastaveného životného štýlu.

Chronická hepatopatia

Hepatopatia: Príznaky, liečba, diéta a viac

Ochorenia pečene nebývajú (až na pár výnimiek) krátkodobá. To znamená, že človek s chronickou hepatopatiou musí dodržiavať zásady zdravého životného štýlu a musí (vo svojom vlastnom záujme) chodiť na všetky odporúčané vyšetrenia. Len vďaka tomu sa môže odvrátiť rýchly progres choroby.

Difúzna hepatopatia

Tento termín znamená postihnutie celého pečeňového parenchýmu. Tento termín ale nehovorí nič o tom, čo tento stav vyvolalo. V takom prípade je najlepšie sa obrátiť na lekára, ktorý vyšetrenie vykonával a požiadať ho o doplňujúce informácie.

Liečite sa s hepatopatiou, alebo sa vám tento problém zatiaľ vyhýba?

Nepřehlédněte:  Detské probiotiká a laktobacily - aké zvoliť pre svoje dieťa?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/liver-diseases – Ochorenie pečene (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/what-is-the-best-diet-for-cirrhosis-1760062 – Čo jesť pri cirhóze pečene (anglicky)

https://www.healthline.com/health/hepatic-failure – Hepatické zlyhanie pečene (anglicky)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6034557/ – Ochorenie pečene a tehotenstva (anglicky)

https://www.healthline.com/health/fatty-liver – Tučnená pečeň (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár