Filcky čiže munky: Čo sú zač a ako sa ich zbaviť?

Keď častejšie striedate sexuálne náprotivky, je potrebné zodpovedné správanie, inak vám hrozí, že si časom užijete pohlavne prenosnú chorobu, ktorá vás môže obmedzovať až do konca života. Nie vždy je situácia taká vážna, ale asi vás veľmi nepoteší, že sa touto cestou môžu šíriť aj nevítaní parazity, medzi ktoré patria takzvané munky. Ako ich spoznáte? A ako sa ich môžete zbaviť? Na to sa spoločne zameriame nižšie.

Čo si budeme rozprávať, sex síce patrí k životu, ale môže nám doňho tiež prinášať mnohé úskalia. Okrem nechceného otehotnenia môže ísť aj o spôsob, ako sa človek nakazí nejakou zákernou chorobou. Prípadne mu táto aktivita spôsobí inú indispozíciu, ktorou je napadnutie filckami/munkami.

Keďže ide o tému, o ktorej sa (napríklad v porovnaní s osvetou proti šíreniu HIV) toľko nehovorí, pozrieme sa na to, aké majú munky príznaky a ako zhruba prebieha ich liečba.

Čo sú munky

Munky sú parazity, ktorí sa v mnohom podobajú všetkým. (Áno, ide teda o hmyz.) Najlepšie sa im žije v oblasti pubického ochlpenia. Rovnako ako klasické vši sa munky živia krvou a spôsobujú svrbenie. Prenos tohto parazita obvykle prebieha prostredníctvom pohlavného styku. Zaujímavosťou je, že tento typ parazita je častejší u ľudí, ktorí už majú nejakú skúsenosť s pohlavne prenosnými chorobami.

Ako funguje prenos

Filcky čiže munky: Čo sú zač a ako sa ich zbaviť?

Munky sa môžu prenášať prostredníctvom akéhokoľvek intímneho kontaktu, najčastejšie ale v priebehu sexuálneho styku s niekým, kto munkami trpí. V niektorých prípadoch sa k nim možno dostať aj tak, že použijete uterák, alebo použijete závadné obliečky a posteľnú bielizeň. Rovnako ako pri všetkej potom munky nakladú vajíčka, z ktorých sa vyliahnu nymfy, ktoré sa živia ľudskou krvou.

Čo určite nie je možné je to, aby ste sa nakazili munkami zo záchodovej dosky, alebo z nábytku. Tiež nevedia skákať a padajú len vo chvíli, keď sú mŕtve. Tiež je potrebné vedieť, že neexistuje nič ako inkubačná doba.

Príznaky

Teraz sa pozrieme na to, ako napadnutie munkami včas detekovať.

Medzi hlavné príznaky patria:

  • Svrbenie v genitálnej oblasti (než sa ale začnete desiť, svrbieť vás môže aj koža po holení a podobne)
  • Nízka horúčka
  • Nedostatok energie
  • Namodralé bodky v oblasti pubického ochlpenia (čo sú vo svojej podstate hryzenie)

Výhodou je, že v mnohých prípadoch dokážete munky detekovať na svojom tele aj obyčajným pohľadom. Keďže sú ale menšie ako klasické vši, možno si budete musieť vziať do ruky lupu, aby ste všetko poriadne videli. V prípade, že na sebe niečo také vypozorujete, mali by ste okamžite kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.

Ako prebieha liečba?

Filcky čiže munky: Čo sú zač a ako sa ich zbaviť?

V prvom rade vám lekár povie, že nemáte mať s nikým pohlavný styk. Je ďalej celkom dobre možné, že vás vyzve na to, aby ste kontaktovali svojich posledných sexuálnych partnerov, ktorí by sa mali nechať taktiež neodkladne vyšetriť a liečiť. A to aj v prípade, že zatiaľ nemajú žiadne problémy.

Ďalej je potrebné vykonať dôkladnú dekontamináciu seba, svojej posteľnej bielizne a oblečenia. Lekár vám tiež môže odporučiť špeciálne topické prípravky, ktoré sa aplikujú na kožu, a ktoré môžu munky efektívne zahubiť. Keďže ale po úmrtí muniek môžu zostať na vašom ochlpení nevyliahnuté vajíčka, všeobecne sa odporúča oholiť sa. (A žiletku následne vyhodiť.)

Takto im môžete predchádzať

Filcky čiže munky: Čo sú zač a ako sa ich zbaviť?

Určite sa oplatí poznať spôsoby, ako môžete munkám na svojom tele predchádzať. V prvom rade s nikým nezdieľajte uteráky a dávajte si dobrý pozor na obliečky. (Určite nie je vhodné používať to, ktoré použil niekto pred vami.) Tiež nemajte sexuálny styk s niekým, kto trpí munkami.

V neposlednom rade vám môže pomôcť aj hladké oholenie pubického ochlpenia, alebo aspoň jeho pravidelné zastrihávanie. Vďaka tomu by malo byť jednoduchšie prípadný problém detekovať včas. (V neposlednom rade ale nabádame aj k tomu, aby ste sa správali v sexuálnej oblasti maximálne zodpovedne.)

Zdroje informácií

Nepřehlédněte:  Artróza kolena: Liečba prírodnou cestou

https://www.healthline.com/health/std/pubic-lice – Všetko o munkách (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/173681 – Munky a ako sa ich zbaviť (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár