Žlčníkové kamene: Príznaky, liečba a babskej rady

Na ľudské trávenie je nadviazaných niekoľko procesov. Niektoré z nich zaisťuje žlčník. Problém je v tom, že vplyvom mnohých faktorov sa vám v ňom môžu urobiť žlčníkové kamene. Naozaj má na žlčníkové kamene vplyv psychosomatika, ktorá hovorí, že by sme nemali potláčať emócie? Alebo sa dá ich vznik vysvetliť nejako inak? A čo na nich vlastne zaberá?

Mladé telo prakticky nič netrápi. Postupom času ale môže dochádzať k istému opotrebovaniu. Vplyvom nezdravého životného štýlu, či genetických predispozícií, nás navyše môžu začať trápiť rôzne vážne zdravotné problémy. Medzi ne sa zaraďujú aj rôzne druhy kamienkov.

Niektorí ľudia majú problém s obličkovými kameňmi , ktoré môžu spôsobovať (zvlášť počas vylučovania) nepríjemné bolesti počas močenia. To ale nie sú jediné kamene, s ktorými sa môžeme v ľudskom organizme stretnúť. Kamene sa vám môžu v priebehu času urobiť aj v žlčníku .

Keďže aj žlčníkové kamene môžu spôsobovať vážne komplikácie, pozrieme sa na to, ako vznikajú, ako sa odstraňujú a aké babské rady by na ne mohli fungovať.

Žlčníkové kamene: Príznaky, liečba a babskej rady

Príznaky žlčníkových kameňov

Niektorí ľudia majú problémy so žlčníkom. Obvykle vo chvíli, keď zjedia nejakú nevhodnú potravinu. (Často ide napríklad o cesnak, alebo o veľmi mastné jedlo.) Táto bolesť ale obvykle do pár hodín zmizne. Že by mohol byť problém niekde inde spoznáte podľa bolesti v pravom rebríčku. (Žlčník sa nachádza pod pečeňou.)

Ďalšie príznaky žlčníkových kameňov sú:

 • Zvracanie
 • Tmavý moč
 • Bolesť brucha
 • Nevoľnosť
 • Rihanie
 • Hnačka
 • Zlé trávenie

Niekedy môžete mať dokonca aj žlčníkovú koliku. Existujú ale medzi nami aj ľudia, ktorí majú žlčníkové kamene bez príznakov . To znamená, že sa na ich existenciu často príde úplne náhodne. Napríklad počas röntgenu, alebo operácie brucha.

Odstránenie žlčníkových kameňov – operácia a liečba

Pri žlčníkových kameňoch hrá veľkú rolu ich veľkosť. Čím je kameň väčší, tým invazívnejší je zákrok. A tiež sa tým zvyšuje riziko zablokovania správnej funkcie žlčníka. Čo môže viesť aj k život ohrozujúcim stavom.

Diagnostika žlčníkových kameňov prebieha za použitia ultrazvuku, CT či krvných testov. Lekári ale môžu mať v zálohe aj ďalšie metódy. Ak ich lekár diagnostikuje, veľmi záleží na tom, či vám spôsobujú bolesť. Pokiaľ nie, prakticky nijako sa nelieči. (Samozrejme sa ale odporúča diéta.) V prípade, že vám žlčníkové kamene spôsobujú komplikácie, môže vám lekár odporučiť operáciu.

V hre je laparoskopická operácia . Niektorí ľudia hovoria o rozbíjaní žlčníkových kameňov ultrazvukom . Faktom ale je, že mnohokrát sa aj napriek všetkej snahe jedná len o prechodné riešenie. Kamene sa totiž obvykle urobia v žlčníku znova. Ide teda o beh na veľmi dlhú trať a bez odborníka nemáte šancu situáciu zvládnuť.

Ako vznikajú žlčníkové kamene – príčiny

Žlčníkové kamene: Príznaky, liečba a babskej rady

Existujú faktory, ktoré majú na riziko vzniku žlčníkových kameňov vplyv. Na žlčníkové kamene má vplyv napríklad tehotenstvo . Rizikovým faktorom je aj ženské pohlavie . Na pozore sa musia mať aj obézni ľudia , či ľudia, ktorí majú v jedálničku nedostatok vlákniny .

Čo sa týka samotnej príčiny žlčníkových kameňov, jeden ich typ je spôsobený cholesterolom . Tiež môžete mať v žlči príliš veľa bilirubínu.

Žlčníkové kamene a pivo

Aj keď to bude najskôr zvláštne, aj keď je popíjanie alkoholu považované za rizikové, umiernené pitie môže viesť k prevencii vzniku žlčníkových kameňov. To neznamená, že by ste mali odteraz byť neustále pod parou.

Za bezpečné sa považuje množstvo, ktoré je 1 alkoholický nápoj pre ženu/deň. Pre mužov sú povolené 2 alkoholické nápoje/deň. Množstvo sa môže ďalej zvyšovať, alebo znižovať podľa toho, aký alkoholický nápoj si vyberiete. Slabšieho piva do 5% alkoholu je možné vypiť viac ako likéru so 40% obsahom alkoholu.

S alkoholom je jednoducho potrebné zaobchádzať veľmi opatrne.

Žlčníkové kamene: Príznaky, liečba a babskej rady

Babské rady na žlčníkové kamene

Niektorí ľudia nedajú dopustiť na babské rady na žlčníkové kamene, ktoré sa odovzdávali z generácie na generáciu. Treba však povedať, že by ste sa do podobných experimentov nemali púšťať bez vedomia a hlavne bez súhlasu lekára. Aj dobrá rada vám totiž môže dosť škaredo ublížiť.

Naše babičky a prababičky dôverovali:

 • Jablčnému octu s džúsom z jabĺk
 • Púpava
 • Pestreci mariánskemu
 • Artičokom
 • Akupunktúre
 • Ricínovému oleju (pozor, neužíva sa vnútorne, ale ako obklad)
 • Józe

U žiadnej z týchto metód ale nebola potvrdená účinnosť. Z toho dôvodu nemožno vylúčiť, že predsa len (v priebehu času) zamierite na operáciu. Navyše, opäť sa jedná len o prechodné riešenie. Pokiaľ už sa u vás žlčníkový kameň niekedy vyskytol, existuje pomerne veľká pravdepodobnosť, že ich príčina pretrvá aj do budúcnosti.

Riešili ste niekedy žlčníkové kamene?

Nepřehlédněte:  Prečo je dôležité užívanie probiotík s antibiotikami?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/gallstones – Všetko o žlčníkových kameňoch (anglicky)

https://www.healthline.com/health/gallbladder-and-alcohol – Žlčník a alkohol (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/gallbladder – Tehotenstvo a žlčníkové kamene (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321026 – Prírodné prostriedky na žlčníkové kamene (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár