Zápal trojklanného nervu: Príznaky a príčiny + 3 Babské rady

Keď máte smolu, zápal trojklanného nervu vás môže chytiť od zuba, ktorý sa vám ozval. Zápal trojklanného nervu môže dokonca simulovať bolesť ucha. A v neposlednom rade, zápal trojklanného nervu môže podráždiť aj oko. Keďže môže spôsobovať ďalšie zdĺhavé problémy bez možnosti odhaliť ich príčinu, povieme vám, ako zápal trojklanného nervu spoznať.

Nervy sú tu na to, aby nám po dráhach putovali celým telom signály. Vďaka nim spoznáme, keď sa nás niekto dotýka. Rozoznáme aj chlad, alebo teplo či bolesť. Občas sa ale aj v nervovej sústave niečo pokazí. Takže nám nervy signalizujú problém, hoci neboli vystavené žiadnemu vonkajšiemu stimulu.

Jedným z problémov, ktorý sa prejavuje nervovými vzruchy, ktoré signalizujú bolesť, patrí zápal trojklanného nervu. Keďže sa nachádza v oblasti hlavy, môže simulovať celý rad iných zdravotných problémov. Takže, môžete v dobrej viere chodiť od odborníka k odborníkovi a žiadny z nich vám nedokáže pomôcť. Pretože z ich uhla pohľadu je s vami všetko v poriadku.

Čo teraz?

Príznaky zápalu trojklanného nervu

Zápal trojklanného nervu: Príznaky a príčiny + 3 Babské rady

Zápal trojklanného nervu dokáže byť vo svojich príznakoch veľmi úporný. Niektorí ľudia ho dokonca opisujú ako úplne neznesiteľný.

Môže sa prejavovať:

  • Záchvaty bolesti, ktoré trvajú v priebehu sekúnd, alebo minút
  • Vystreľovaním bolesti v oblasti tváre, spánkov a hlavy
  • Bolesťou po stimuloch, ktoré nie sú bolestivé (napríklad po dotyku tváre rúk)
  • Kŕčmi v tvári
  • Bolesťou v miestach, kadiaľ vedie trojklanný nerv (čeľusť, brada, zuby, pery, oči, čelo…)
  • Bolesťou na jednej polovici tváre
  • Mravčením a ochabnutosťou

Všetky tieto príznaky sú veľmi závažné. Preto by ste sa mali čo najrýchlejšie objednať na zdravotnú prehliadku k svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

Príčiny

Jednou z príčin je tlak, ktorý na trojklanný nerv vyvíjajú žily pod kožou . Avšak, negatívny vplyv môže mať aj nádor , alebo roztrúsená skleróza . Nie je možné vylúčiť ani vplyv rodinnej anamnézy . Pokiaľ mal niekto z rodiny zápal trojklanného nervu, zvyšuje to riziko tohto ochorenia aj u vás. V neposlednom rade , k poškodeniu nervu môže dôjsť aj kvôli úrazu .

Čo môže spôsobiť neliečený zápal trojklanného nervu?

Neliečený zápal trojklanného nervu obvykle pacientom spôsobuje neznesiteľné bolesti, ktoré významne znižujú kvalitu ich života. Tiež môžete mať problémy s príjmom potravy. Nie je možné vylúčiť ani pridružené komplikácie, ktoré súvisia so zubami as ďalšími funkciami vašej hlavy a tváre.

Liečba

Zápal trojklanného nervu: Príznaky a príčiny + 3 Babské rady

Pokiaľ sa u vás zápal trojklanného nervu potvrdí, lekár vám môže predpísať lieky. Pokiaľ sa podarí analyzovať zápal a jeho pôvod, môžu byť na zápal trojklanného nervu podávané antibiotiká (ale len za predpokladu, že je infekcia bakteriálneho pôvodu). Problém ale môže byť v tom, že lieky proti dlhodobej bolesti nemusia byť po nejakom čase účinné. V takom prípade vám môže lekár odporučiť podstúpenie operácie .

Ako dlho trvá zápal trojklanného nervu?

To je veľmi individuálne a veľmi záleží aj na tom, aká je jeho príčina. U niektorých ľudí môže dôjsť k vyliečeniu niekoľko týždňov, u iných pacientov ide o chronický stav, ktorý im znepríjemňuje ich každodenný život po dobu niekoľkých rokov.

Babské rady na zápal trojklanného nervu

Zápal trojklanného nervu: Príznaky a príčiny + 3 Babské rady

Keďže ani moderná medicína si nevie so zápalom trojklanného nervu vždy poradiť, mnoho ľudí sa snaží nájsť na zápal trojklanného nervu homeopatiká. Žiaľ, žiadne z nich vás nemôže nikdy úplne vyliečiť.

Čo sa týka zelenej lekárne, bylinky na zápal trojklanného nervu síce neexistujú, ale môžete skúsiť tie, ktoré sa všeobecne spájajú s normálnym stavom nervového systému. Medzi ne patrí čierny bez , alebo petržlen záhradný .

Ďalej si môžete uľaviť studenými, či teplými obkladmi . U tých studených ale dávajte pozor na to, aby bolo vrecko s mrazenou zeleninou, alebo ľadom, zabalené do čistej kuchynskej utierky, alebo do uteráka. Inak si spôsobíte omrzliny. Pôsobenie chladu by navyše nemalo byť dlhšie ako 10 minút. Potom si dajte aspoň hodinovú pauzu.

Medzi babské rady patria aj cvičenia. Špeciálne potom joga , ktorá by vám mala pomôcť sa s týmto druhom bolesti lepšie vyrovnať.

Mali ste niekedy zápal trojklanného nervu? Ak áno, čo vám naňho pomohlo?

Nepřehlédněte:  Ménièrova choroba spôsobuje nesprávne fungovanie vnútorného ucha

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/pain-management/guide/trigeminal-neuralgia – Zápal trojklanného nervu (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/160252 – Všetko o zápale trojklanného nervu (anglicky)

https://www.neurosurgeonsofnewjersey.com/trigeminal-neuralgia-natural-treatment/ – Úľavové prostriedky od zápalu trojklanného nervu (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár