Ako začína alkoholizmus: 5 štádií závislosti na alkohole

Hoci je alkohol bežnou súčasťou spoločenského aj osobného života, alkoholizmus je veľmi vážny problém, ktorý má nedozerné následky. Aké má alkoholizmus príznaky? Ako nad nami preberá vládu chronický alkoholizmus? A existuje naň nejaká liečba?

Skoro pri každej spoločenskej udalosti nás čaká prípitok. Pri pive môžeme s priateľmi diskutovať najrôznejšie spoločenské a osobné problémy. A dvojka vína nám zase môže robiť spoločnosť po náročnom dni.

Alkohol je dokonca takou samozrejmosťou, že často dostanete fľašu sektu alebo iného vína potom, čo si objednáte niekoľko hodín v privátnom wellness, ktoré si obvykle rezervujú zamilované páry. Je teda celkom jednoduché s ním prísť do kontaktu a nechať sa ním opájať.

Samozrejme, ak si dáte raz za čas, poznáte svoju mieru a nepreháňate to, jeden pohár vám zrejme nič neurobí. Čo keď ale pijete doma potajomky? Alebo pijete každý deň v týždni? Alebo sa vaše alkoholové večierky začínajú podpisovať na vašej pamäti, kedy absolútne netušíte, ako ste trávili svoj voľný čas?

Keďže alkoholizmus u žien au mužov má negatívne dopady ako na ich zdravie, tak na ich (nielen) spoločenský a pracovný život, je dôležité vedieť, kedy sa z popíjania stáva excesívny alkoholizmus.

Čo je alkoholizmus?

Ako začína alkoholizmus: 5 štádií závislosti na alkohole

Alkoholizmus je známy pod mnohými rôznymi názvami, pointou všetkých termínov je ale to, že dochádza k zneužívaniu tejto návykovej látky. V podstate pijete alkoholu toľko, že si naň váš organizmus postupne zvykne a už bez neho nedokáže fungovať. Keď sa do tohto stavu človek dostane, alkohol sa stane najdôležitejším bodom jeho života.

Ľudia, ktorí sú na alkohole závislí, navyše nemôžu s jeho pitím prestať, a to aj napriek tomu, že na nich má jeho popíjanie negatívny vplyv. Medzi obvyklé problémy patrí napríklad strata zamestnania, strata dôležitých sociálnych vzťahov, zdravotné problémy, ktoré priamo súvisia s pitím alkoholu a podobne.

Aké sú rizikové faktory?

Keďže je telo mužov a žien v mnohých ohľadoch odlišné, rizikové faktory sa posudzujú podľa toho, aké je vaše biologické pohlavie.

Za rizikové faktory sa všeobecne považuje:

  • Viac ako 15 alkoholických nápojov u mužov za týždeň
  • Viac ako 12 alkoholických nápojov u žien za týždeň
  • Viac ako 5 nápojov s obsahom alkoholu za deň (ide o takzvané nárazové pitie)
  • Rodinná história alkoholizmu
  • Depresia, úzkosť a schizofrénia
  • Nízke sebavedomie

U mužov je celkom častý pivný alkoholizmus. Ženy zase častejšie preferujú víno, ktoré často usrkávajú niekde potajomky. (Pretože alkoholizmus u žien je horšie akceptovaný ako u mužov.) Paradoxne, ženy môžu v priebehu svojej závislosti prejsť na vodku a na ďalšie čisté destiláty, pretože nebývajú cítiť. (Takže na žene nemusí byť dlhšiu dobu nič spoznať.)

Hlavné príznaky alkoholizmu

Ako začína alkoholizmus: 5 štádií závislosti na alkohole

Medzi hlavné príznaky alkoholizmu patrí pitie osamote a schovávanie prázdnych fliaš pred ostatnými členmi domácnosti. Tiež sa môžeme stretnúť s pitím väčšieho množstva alkoholu, pretože postupom času už človek nemusí toľko vnímať jeho účinok. Ďalším symptómom je agresivita, zvlášť vo chvíli, keď niekto poukáže na podozrivé pitie.

V niektorých prípadoch môže dochádzať k vynechaniu dochádzky do školy a do práce, k hľadaniu výhovoriek, prečo sa potrebuje človek napiť, k zhoršeniu osobnej hygieny, k obmedzovaniu príjmu potravy a podobne.

Veľmi vážnym príznakom je túžba po pití alkoholu, časté vypadávanie pamäte, nedobrovoľný tras, zvracanie a nevoľnosť v dňoch, keď človek nepije a podobne.

Fáza alkoholizmu

Keď už teraz máte celkom dobrú predstavu o tom, čo všetko alkohol s ľudským telom dokáže, je dôležité sa zoznámiť s tým, aké sú jednotlivé štádiá závislosti.

Príležitostné a nárazové pitie

Začať to môže celkom nevinne. Čas od času sa zúčastníte udalosti, ktorej súčasťou je pitie alkoholu. Za nárazové pitie sa v tomto ohľade považuje štyri a viac alkoholických nápojov pre ženy za menej ako dve hodiny a päť a viac alkoholických nápojov za menej ako dve hodiny u mužov.

Vzhľadom na to, že tento typ stretnutia je populárny hlavne u dospievajúcich, ktorí do seba v priebehu večierkov dokážu vyklopiť veľké množstvo panákov, jedná sa o značne ohrozenú sociálnu skupinu. V prípade, že sa to s nárazovým pitím preženie, môže to skončiť kómou alebo dokonca úmrtím.

Zvýšená potreba pitia

Ako začína alkoholizmus: 5 štádií závislosti na alkohole

Ak nájdete zaľúbenie v alkohole, obvykle nasleduje fáza, počas ktorej začnete s pitím viac experimentovať. To vedie k tomu, že pijete častejšie a viac. Alkoholik si môže hľadať zámienky na svoje pitie, ako je napríklad stretnutie s priateľmi, nuda alebo zvýšená hladina stresu. Pitie teda prináša úľavu od emócií a od nepríjemných pocitov.

Problémové pitie

Keď nedokážete včas zastaviť, môžete sa dostať do štádia problémového pitia. V tejto fáze sú častejšie úzkosti a depresie a tiež môžete zaznamenať problémy so spánkom. Môžu sa začať objavovať problémy vo vzťahoch, zmena okruhu priateľov a podobne.

Závislosť na alkohole

Alkohol je súčasťou bežného denného života a nedokážete si bez neho predstaviť svoju každodennú rutinu. Uvedomujete si jeho negatívne dopady na váš život, ale nedokážete sa ho vzdať. Zároveň už má telo voči alkoholu toleranciu, takže môžete zvyšovať jeho prijaté dávky. Medzi príznaky patrí rýchlejší tlkot srdca, nevoľnosť, potenie, podráždenosť a horší spánok.

Alkoholizmus

V tejto chvíli už pijan nepije kvôli svojmu potešeniu, ako skôr preto, že musí. V tejto fáze najčastejšie pociťujete bytostné nutkanie sa napiť, inak nemôžete fungovať. Niekedy sa môže pridať aj užívanie ďalších drog.

Ako z toho von?

Voľnopredajné lieky na alkoholizmus nie sú riešením, pretože často ide o preparáty, ktoré majú zmierniť problémy s opicou. Namiesto toho bežte k adiktológovi, ktorý je špecialistom na závislosti všetkého druhu. Ten s vami preberie vašu situáciu a predpíše vám lieky, ktoré vám môžu so zvládaním alkoholizmu pomôcť. Tiež vám môžu pomôcť podporné skupiny pre alkoholikov a najrôznejšie odvykacie kúry.

V neposlednom rade nezabudnite na to, že alkoholizmus devastuje aj vaše fyzické zdravie, takže by ste sa mali pravidelne dostavovať na preventívne prehliadky a mali by ste riešiť negatívne dopady pitia na organizmus. (Mnoho orgánov pri poškodení alkoholom nebolí, čo je celkom problém.) Tiež sa snažte dôsledne vyhýbať alkoholu, nehľadiac na to, či o vás niekto hovorí, že je s vami nuda. Pomáha aj osvojenie zdravých kompenzačných mechanizmov. Sem môže patriť napríklad športovanie, maľovanie, spev a podobne.

Poznáte niekoho, kto prepadol alkoholizmu? Ak áno, podarilo sa mu z neho dostať?

Nepřehlédněte:  Makrobiotická strava - a jej výhody a nevýhody

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/stages-alcoholism – Štádiá alkoholizmu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/alcoholism/basics – Všetko o alkohizmu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/addiction/alcohol – Závislosť na alkohole (anglicky)

https://www.healthline.com/health/alcohol/how-to-stop-drinking – Ako prestať piť alkohol? (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár