Inulín plný vlákniny: Prečo ho milujú diabetici?

Inulín je látka, o ktorej sa v poslednej dobe veľa hovorí. Nielen kvôli tomu, že obsahuje prebiotiká, ktoré sú dôležitou potravou pre probiotiká, ale aj kvôli tomu, že po ňom môžu siahať napríklad aj ľudia, ktorí trpia cukrovkou. Viete, prečo by ste po ňom mali skočiť aj vy?

Inulín je polysacharid, ktorý patrí do skupiny fruktanov. Vo svojej základnej podobe má formu prášku, ktorý má bielu farbu a má príjemne sladkú chuť, z toho dôvodu sa často pridáva do sladidiel, ktoré sú určené na redukciu váhy. (Má totiž veľmi nízku kalorickú hodnotu.)

Vzhľadom na to, že inulín pri sladení nezvyšuje hladinu krvného cukru, môžu ho používať aj ľudia, ktorí trpia cukrovkou. (Jeho sladká chuť zároveň uspokojuje túžbu po niečom sladkom.) Keďže ide ale stále o vlákninu, nesmiete to s jeho používaním preháňať, pretože inak sa postará o nepríjemné zažívacie problémy.

Čo ďalšie vám môže inulín ponúknuť? A ako ho správne používať?

Odkiaľ pochádza?

Inulín plný vlákniny: Prečo ho milujú diabetici?

Inulín sa nachádza v pomerne širokom spektre rastlín. Najbežnejšie sa ale na jeho získavanie používa koreň čakanky, z ktorého sa robí sladký čakankový sirup. (Čo je skvelá alternatíva ako pre chudnutie, tak pre zdravý životný štýl, v porovnaní s mnohými inými sirupmi na trhu.)

Ďalej medzi jeho menej významné zdroje patrí napríklad cesnak, surová špargľa a pšenica.

Kde všade sa používa?

Vzhľadom na jeho vlastnosti sa inulín často používa vo výrobkoch, ktoré možno klasifikovať ako „zdravá a športová výživa“. Hľadať ho teda môžete napríklad v proteínových tyčinkách. Tiež sa ale môže pridávať do mliečnych výrobkov a jogurtov, nápojov, sladkostí a dezertov.

Inulín plný vlákniny: Prečo ho milujú diabetici?

Zdravotné benefity inulínu

Ako už bolo povedané vyššie, inulín je naozaj svätým grálom všetkých, ktorí chcú nejako prospieť svojmu celkovému zdraviu. V organizme si totiž dokáže poradiť so širokou paletou problémov, ktoré nám môžu vytrvalo znepríjemňovať náš každodenný život.

Medzi jeho najlepšie benefity patria:

  • Podpora normálneho trávenia
  • Predchádzanie zápche
  • Podpora chudnutia
  • Lepšia kontrola cukrovky
  • Podpora zdravia kostí

To ale nie sú všetky jeho potenciálne benefity. Inulín sa tiež spája s možnou podporou zdravia srdca, s obmedzením rizika vzniku rakoviny čriev as možnou pomocou ľuďom, ktorí trpia zápalovým ochorením čriev, čo je napríklad Crohnova choroba. Pri týchto niekoľkých bodoch sa ale jeho prospešnosť ešte stále skúma, takže nejde o definitívne závery.

Na čo si dať pozor?

Inulín plný vlákniny: Prečo ho milujú diabetici?

Aj keď je inulín celkom neškodný, naozaj by ste ho nemali v priebehu dňa prijímať vo väčších dávkach, inak to môže napáchať dosť veľkú neplechu.

Medzi jeho vedľajšie účinky patria napríklad:

  • Nadúvanie
  • Plynatosť
  • Bolesť brucha
  • Hnačka

Pozor si naňho musia dávať aj ľudia, ktorí majú alergiu na morskú riasu, pretože títo ľudia môžu byť náchylnejší na to, aby sa u nich po požití čakanky a výrobkov z nej objavila alergická reakcia, ktorá môže v krajných prípadoch skončiť anafylaktickým šokom. (O ktorom všetci vieme, že môže ohrozovať život, takže človek, ktorý doňho upadne, si vyžaduje okamžitú pomoc.)

Je vhodný pre všetkých?

Až na vyššie uvedený problém s alergiou je inulín vhodný prakticky pre všetkých. Pokiaľ však trpíte ochorením zažívacieho ústrojenstva, alebo držíte nejakú špeciálnu diétu, pred jeho nasadením by sme sa na vašom mieste najskôr poradili s vašim ošetrujúcim lekárom. Istota je totiž istota.

Pri vhodnom zaobchádzaní s inulínom ho môžete zaradiť do svojej každodennej životosprávy, čo vám môže pomôcť lepšie zvládať problémy s diabetom, problémy so zažívaním, ktoré má z času na čas každý, alebo znižovanie hmotnosti, kedy je naozaj ťažké držať sa ďalej od cukroviniek a nezdravých potravín .

Máte s používaním inulínu nejakú osobnú skúsenosť? Ak áno, budeme radi, ak nám napíšete do komentárov nižšie.

Nepřehlédněte:  Neviete, ako na reverznú diétu? Skúste tento jednoduchý postup!

Zdroje informáci

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318593 – Všetko o prebiotickej vláknine inulín (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár