Bolesť kĺbov: 7 tipov na úľavu od bolesti

Bolesť kĺbov môže trápiť z času na čas každého. Problém je, ak sa zhoršuje rozsah pohybu, objaví sa opuch alebo zápal, ktorý môže signalizovať úraz alebo vážne ochorenie pohybového aparátu. Existujú na bolesť kĺbov nejaké účinné úľavové prostriedky? A ak áno, aké?

Aj keď nie za každou bolesťou kĺbov musí byť hneď artróza, zrejme sa väčšina z nás zhodne na tom, že ak nás niečo bolí, je vlastne celkom jedno, čo za to môže. Hlavné je, aby to zase čoskoro prešlo a mohli sme sa venovať aktivitám, z ktorých máme potešenie a úžitok.

Jednou z možností, ktorá vám môže z dlhodobého pohľadu uľaviť, je kolagén na kĺby, ktorý môžete užívať každý deň. Čo keď vás ale niečo začalo bolieť teraz a nemáte čas na to čakať po dobu niekoľkých týždňov, kým kĺbová výživa zaberie?

Príčiny bolesti kĺbov

Bolesť kĺbov: 7 tipov na úľavu od bolesti

Aj keď sa vám to možno bude javiť zvláštne, za bolestí kĺbov sa môže schovávať zlomenina, ktorú ste si mohli spôsobiť pri športe alebo pri práci. (Prípadne tiež existujú takzvané únavové zlomeniny.)

Ďalej vás môže trápiť:

  • Dna
  • Artritída
  • Artróza
  • Burzitída (zápal tiažového vačku)
  • Lupus
  • Osteoporóza

A mnoho ďalších. Negatívny vplyv na kĺby môže mať prekvapivo aj leukémia, žltačka typu B a C, rakovina kostí, lymská borelióza a mnoho ďalších. Z toho dôvodu je múdre objednať sa k lekárovi na dôkladnú zdravotnú prehliadku, v priebehu ktorej sa zistí pravá príčina všetkých nepríjemností.

Ako si poradiť s bolesťou kĺbov

Redukcia hmotnosti

Pokiaľ vám nevadí nejaký čas čakať a na dosiahnutie vysnívaného cieľa niečo urobiť, rozhodne neoľutujete, keď sa rozhodnete postupne stratiť časť svojej aktuálnej hmotnosti. Uvidíte, že sa to oplatí, pretože kĺby nebudú musieť znášať nadmerné zaťaženie, ktoré im nemusí robiť práve dobre.

Pohyb

Bolesť kĺbov: 7 tipov na úľavu od bolesti

Aj keď sa sotva pohnete, je dôležité, aby ste zostali fyzicky čo najdlhšie aktívni. Z toho dôvodu je vhodné naťahovanie a kardio cvičenie. Skvelým tipom je napríklad chodenie na prechádzky. V priebehu pohybovej aktivity sa kĺby premažú kĺbovou tekutinou. Navyše, pohyb posilňuje svaly okolo kĺbov a poskytuje im oporu.

Prikladanie obkladov

Zatiaľ čo niekto nedá dopustiť na priessnitzov zábal, ďalším ľuďom vyhovuje aplikácia nahrievacieho vankúšika alebo vrecka s ľadom. Tento tip predstavuje rýchlu úľavu vo chvíľach najväčšej krízy.

Zdravý jedálniček

Koho trápia chronické choroby pohybového aparátu, ktoré môžu spôsobovať zápaly, ten by mal zaistiť, aby bolo v jeho jedálničku dostatok potravín s antioxidačným účinkom. Tie môžu podporiť boj organizmu s infekciou, čo môže v konečnom dôsledku prispieť k zlepšeniu pohyblivosti ak redukcii opuchov.

Masáž

Rýchlu úľavu vám môže ponúknuť aj jemná masáž boľavého kĺbu, ktorú si urobíte buď sami doma, alebo ju necháte na profesionáloch.

Kĺbová výživa

Z dlhodobého pohľadu sa oplatí vyskúšať aj užívanie kvalitnej kĺbovej výživy s kolagénom typu I a II, glukosamínom, chondroitínom, MSM, vitamínom C, kadidlovníkom pílovitým a prípadne aj s ďalšími látkami, ktoré prispievajú k normálnemu stavu kostí. (Vápnik, vitamín D, vitamín K…)

Krémy a masti

Bolesť kĺbov: 7 tipov na úľavu od bolesti

Po pretiahnutí môžete na boľavé miesto aplikovať hrejivú alebo chladivú masť s mentolom, arnikou, konským gaštanom a podobne. Iste tiež oceníte voľnopredajné a mierne anestetické mastičky, ktoré dokážu nakrátko uľaviť od najhoršej bolesti.

Aké tipy a triky na úľavu od bolesti kĺbov poznáte vy?

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár