Pár tipov ako rýchlo zaspať

Kvalita spánku sa odráža na celkovej kvalite nášho života. Od toho, ako spíme, sa potom odvíja naše duševné i fyzické zdravie a pohoda. Spať najmenej 7,5 až 9 hodín denne je úplná nutnosť. Ako teda odstrániť problémy so zaspávaním a dobre sa vyspať?

Pokiaľ sa často večer prevaľujete zo strany na stranu a snažíte sa nájsť tú najlepšiu pozíciu, ale už opäť viete, že vás zase čaká len nekonečné pozeranie do tmy, neúspešné počítanie ovečiek a túžba konečne zaspať a vyspať sa, je čas s tým začať niečo robiť . Pozrite sa, ako sa dostať rýchlo do limbu a poriadne sa vyspať.

Pár tipov ako rýchlo zaspať

Vyskúšajte metódu 4 – 7 – 8

Za metódou 4-7-8 založené na vedomom dýchaní , stojí lekár Andrew Weil . Pomáha nám upokojiť myseľ aj srdcovú frekvenciu a rýchlejšie zaspať. Metóda je navyše veľmi jednoduchá. Stačí si oprieť jazyk o horné poschodie a potom začať vedome dýchať. Po dobu 4 sekúnd sa nadýchnite nosom, na 7 sekúnd zadržte dych a 8 sekúnd pomaly vydychujte ústami. Celý proces zopakujte niekoľkokrát za sebou, kým sa vám nepodarí zaspať.

Vizualizácia a predstavivosť

Keď už ležíte večer v posteli a mozog vás neustále núti premýšľať na plné obrátky, nevenujte pozornosť svojim starostiam a problémom. Radšej svoju pozornosť skúste preorientovať na niečo príjemné. Môžete si skúsiť predstaviť pekný obraz, ktorý vás upokojí, miesto v záhrade, ktoré máte radi, alebo si vybavte nejakú šťastnú spomienku. Podľa odborníkov sa vám potom vďaka procesu vizualizácie príjemných miest, snov, vízií a zážitkov bude zaspávať ľahko, rýchlejšie a budete sa cítiť uvoľnene.

Čo napríklad vojenská metóda

Tento spôsob využívajú vojaci, ktorí musia veľmi často zaspávať v nevhodných podmienkach. Vonku, vo vlhku, v zime, v horúčave, v hluku a podobne. O metóde si môžete viac prečítať v knihe Relax & Win: Championship Performance in Whatever You Do. Aby ste si túto metódu osvojili, vybavte sa trpezlivosťou. Než sa vám to podarí, môže to trvať aj niekoľko týždňov. Uvoľnite tvárové svaly vrátane čeľustí, jazyka a svalov okolo očí, potom ramená a celé ruky. Potom vydýchnite a uvoľnite hrudník. Na záver uvoľnite postupne aj obe nohy. Toto relaxačné cvičenie vám zaberie len 1 minútu. Potom si predstavte nejaký upokojujúci výjav po dobu 10 sekúnd . Pokiaľ to nefunguje, opakujte si stále dookola slovo nemysli, nemysli, nemysli…

Pár tipov ako rýchlo zaspať

Obrátená psychológia, skúste jednoducho nezaspať

Skúste aplikovať metódu takzvanej obrátenej psychológie . Zostaňte v posteli, ale povedzte si, že budete aj naďalej nahor a za žiadnu cenu nezaspíte. Nemyslite na to, ako budete ráno nevyspalí . Navodíte si len úzkosť a nepokoj. Snažte sa presviedčať , že ešte nebudete spať . Táto metóda je odskúšaná a mnohým ľuďom zaspať naozaj pomáha.

Skúste spať na ľavom boku

Spánok veľmi úzko súvisí s naším trávením. Nejedzte tesne pred spaním ťažké jedlá. Pri spaní na ľavom boku navyše oveľa lepšie pôsobí gravitácia na obsah tráviacej sústavy a táto poloha vám uľahčí k rýchlejšiemu putovaniu zvyškov zjedeného pokrmu telom.

Vyrobte si nápoj na spanie

Pomôže vám tiež štipka muškátového orieška v teplom mlieku , ktorá vám uľahčí zaspávanie. Upokojujúce účinky má muškátový kvet či oriešok . Z tohto korenia si pripravte nápoj a ten vypite pred spaním. Lyžička muškátového orieška vás ale môže ohroziť na živote, takže pozor na dávkovanie a naozaj len štipku.

Pár tipov ako rýchlo zaspať

Zatlačte si na akupresúrny bod

Pre rýchle zaspanie vám môže pomôcť stláčanie akupresúrnych bodov na tele. Jedným miestom je bod na vnútornej strane predlaktia , ktorý nájdete hneď pod dlaňou pod malíčkom . Ucítite na tomto mieste malú priehlbinu. Krúživými pohybmi si ju 2 minúty masírujte a tlačte si na ňu.

Pravidelnosť a vyvetraná miestnosť

Na správne fungovanie tela potrebujeme svoj bežný rytmus a rutinu. To znamená najlepšie chodiť spať a vstávať vždy v rovnakom čase . Po nejakej dobe sa potom konečne budeme cítiť naozaj vyspaní. Možno ani nebudeme potrebovať budík a telo si prirodzene na pravidelnú dobu spánku zvykne. Vyvetrajte si v spálni a nechajte tam kúrenie na menšiu teplotu . Pokojne si nastavte 16 stupňov a zakryte sa. Budete spať ako zabitie a ráno budete čulí ako rybičky.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár