Hodnoty cukru v krvi: Tabuľka na meranie glykemického indexu

Krvný cukor a jeho hodnoty by sme mali poznať z niekoľkých praktických dôvodov. Prvým je prevencia a kontrola cukrovky, ktorá je vážnym zdravotným stavom spojeným s mnohými komplikáciami, ako sú srdcové choroby, problémy s obličkami a zrakom či nervy. Aj vďaka jeho meraniu ľahšie spoznáme, či naša snaha o jeho kontrolu padá na úrodnú pôdu. Ako sa ale glykémia meria? A aké sú jej hodnoty u zdravého a chorého človeka?

Glykémia je termín používaný na označenie hladiny cukru v krvi. Táto hodnota udáva koncentráciu glukózy, čo je hlavný zdroj energie pre bunky. Normálna hladina glykémie je kľúčová pre udržanie správneho fungovania tela a metabolizmu, pričom príliš vysoké alebo príliš nízke hodnoty môžu spôsobiť zdravotné problémy. Glykémia sa meria pomocou krvného testu, často nalačno, a je dôležitá pre diagnostiku a monitorovanie metabolických ochorení, ako je cukrovka.

Meranie glykémie sa väčšinou rieši ako u zdravých ľudí v rámci prevencie u ošetrujúceho lekára, tak ako kontrolný mechanizmus u ľudí, ktorí majú prediabetes, cukrovku typu I a cukrovku typu II. Chorí si potom musia glykémiu merať aj niekoľkokrát denne a môže od nej závisieť aj množstvo podaného inzulínu.

hladina glykémie

Už vás ale nebudeme dlhšie miasť komplikovanými súvislosťami a termínmi a pôjdeme sa spoločne pozrieť, ako podľa tabuľky vyzerá normálna glykémia a jej hladina u chorého človeka.

Glykemické tabuľky

Keď podstupujeme meranie, často nám (aj v ordinácii lekára) vyjdú čísla, ktorým vôbec nerozumieme. Preto sa mrkneme na to, ako by to malo pri jednotlivých kategóriách zhruba vyzerať.

 

Glykémia v norme Zvýšené riziko cukrovky Vysoká pravdepodobnosť cukrovky
Hladina glykémie nalačno do 5,5 mmol/l od 5,6 do 7,0 mmol/l 7,1 mmol/la viac
Hladina glykémie po jedle do 7,5 mmol/l od 7,6 do 11,0 mmol/l 11,1 mmol/la viac

Keď sa posunieme v téme ďalej, nasledujúcu tabuľku môžu využiť pri meraní priamo diabetici.

Výborne liečený diabetes Uspokojivo liečený diabetes Neuspokojivo liečený diabetes
Hladina glykémie nalačno od 4,0 do 6,0 mmol/l od 6,1 do 8,0 mmol/l 8,1 mmol/la viac
Hladina glykémie po jedle od 5,0 do 7,5 mmol/l od 7,6 do 9,0 mmol/l 9,1 mmol/la viac

Hypoglykémia a hyperglykémia

hypo a hyperglykémia

Všetci, ale ľudia s prediabetes a diabetes obzvlášť, si musia dávať pozor na hyperglykémiu a na hyperglykémiu. To sú názvy, ktoré označujú príliš vysokú hladinu krvného cukru, alebo naopak jej nebezpečné zníženie.

Ak je krvný cukor príliš nízky, môže sa objaviť tras, zmätenosť, potenie, búšenie srdca, rozostrené videnie a ďalšie komplikácie, vrátane bezvedomia, ktoré si vyžaduje okamžitú pomoc lekára. Na zvýšenie krvného cukru v tejto chvíli celkom dobre pomáha napríklad hroznový cukor, ktorý by mali diabetici nosiť neustále pri sebe. Tiež môže pomôcť trocha džúsu a sušienka na dojedenie.

Vysoká glykémia sa naopak prejavuje smädom, častým nutkaním na močenie, únavou a podobne. V takej chvíli môže byť najväčším pomocníkom pohybová aktivita, správne nastavená diéta a časovanie správne nameraných porcií jedla, podanie inzulínu (ak ho musíte brať) a podobne. Z dlhodobého pohľadu potom môžete diabetickú diétu a zdravý životný štýl doplniť napríklad aj prírodným doplnkom stravy na podporu normálnej hladiny krvného cukru.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár