Účinky červeného ďateliny: Na týchto 5 problémov vám pomôže

Zaujímate sa o bylinky a radi by ste sa o nich dozvedeli niečo, čo ešte možno neviete? Špeciálne ženy by mali mať na muške bylinku, ktorej sa hovorí červená ďatelina alebo tiež ďatelina lúčna červená. Aké má táto rastlinka použitie?

V priebehu života sme zvyknutí užívať najrôznejšie kapsule, ktoré majú v zložení vitamíny a bylinky. Mnoho ľudí dôveruje tomu, že výrobca vie najlepšie, prečo ich do svojej receptúry dáva. A ďalej sa po výhodách a účinkoch tej-ktorej zložky ďalej nijako nepídia.

Potom ale existuje aj pomerne početná skupina tých, ktorí chcú vedieť o svete okolo viac. Vedia, že učenie nebolo súčasťou iba školských rokov, ale aktívne svoj mozog kŕmi novými znalosťami, ktoré môžu zúročiť niekedy v budúcnosti. Čo sa týka práve bylinky, o ktorej sa spolu bavíme dnes, niekoho môžu prekvapiť skvelé účinky ďateliny lúčneho na menopauzu .

Použitie červeného ďateliny

Príznaky menopauzy

Účinky červeného ďateliny: Na týchto 5 problémov vám pomôže
Closeup shot červených cloverov v drevenom koši

Počas menopauzy dochádza k významnému kolísaniu ženských pohlavných hormónov. Následkom toho môžu ženy trpieť rôzne úpornými návalmi tepla a potenia, ktoré môžu znižovať kvalitu života. Vzhľadom na to, že červená ďatelina lúčna obsahuje izoflavóny, ktoré sa radia do kategórie fytoestrogénov (rastlinné látky, ktoré sa podobajú ženskému estrogénu), môže mať jeho užívanie v tomto životnom období veľký vplyv na celkovú ženskú pohodu a hormonálnu rovnováhu.

Na kosti

Znížená hladina estrogénu má ďalší negatívny vplyv na ženské zdravie. Kosti totiž majú oveľa väčší sklon k úbytku kostnej hmoty. Také rednutie potom vedie k osteoporóze ak väčšiemu výskytu nebezpečných a komplikovaných zlomenín. A aj s tým by mohla ďatelina lúčnej pomoci.

Podľa malej štúdie na vzorke žien v menopauze došlo k odhaleniu, že červená ďatelina pozitívne ovplyvnila kvalitu ich kostí. Minerálna hustota kostí sa znížila iba u tých žien, ktoré užívali placebo. Na základe tejto štúdie sa budú vykonávať ďalšie výskumy, ide ale o dobrý odrazový mostík do budúcnosti.

Účinky červeného ďateliny: Na týchto 5 problémov vám pomôže

Cholesterol

Ženské pohlavné hormóny majú veľký vplyv aj na to, ako telo pracuje napríklad s cholesterolom. Z toho dôvodu je dôležité, aby dámy nezabúdali ani na zdravšiu životosprávu, v ktorej by malo byť viac zdravých tukov (olivový olej, avokádo, orechy a semienka, ryby…) a vlákniny, ktorú je možné doplniť zo čerstvého ovocia a zeleniny či zo strukovín. Opäť si k spolupráci môžete prizvať aj červená ďatelina, pretože iná štúdia ukázala, že po štyroch mesiacoch sa u žien v menopauze zdvihlo množstvo HDL (dobrého) cholesterolu a znížilo množstvo LDL (zlého) cholesterolu. Iné výsledky zase poukazujú na to, že by červená ďatelina mohla mať skôr vplyv na zníženie hladiny triglyceridov v porovnaní s placebom.

Zdravie srdca

So zníženou hladinou cholesterolu pomerne úzko súvisí aj zdravie srdca. Pokiaľ majú ženy v menopauze veľké množstvo LDL (zlého) cholesterolu v tele, potom sa môže neprijateľne zvyšovať riziko infarktu a mŕtvice, čo sú problémy, ktoré si častejšie spájame predovšetkým so zrelými mužmi. Samozrejme ale nezabúdajte na to, že spolu s užívaním červeného ďateliny by mala ísť ruka v ruke aj úprava jedálnička a pohybová aktivita.

Pokožka a vlasy

Účinky červeného ďateliny: Na týchto 5 problémov vám pomôže
ručné držanie clover kytice s ružovými kvetmi v kovových kmeňoch. wildflowers in rustic rural home. country slow living

Červená ďatelina sa tradične používa aj ako prírodný prostriedok na podporu normálneho stavu vlasov a pokožky. Čo sú ďalšie oblasti, ktoré môžu vplyvom úbytku ženských pohlavných hormónov dosť utrpieť.

V randomizovanej štúdii na 109 postmenopauzálnych ženách účastníci hlásili významné zlepšenie štruktúry vlasov a pokožky, ich vzhľadu a celkovej kvality po užívaní 80 mg extraktu z červeného ďateliny počas 90 dní.

Ďalšia štúdia na 30 mužoch ukázala 13% zvýšenie cyklu rastu vlasov (anagén) a 29% zníženie cyklu vypadávania vlasov (telogén), keď bol 5% extrakt z červeného ďateliny aplikovaný na pokožku hlavy počas 4 mesiacov, v porovnaní so skupinou, ktorá používala placebo.

Opäť sa musia tieto výsledky potvrdiť ďalšími štúdiami a výskumami, opäť ide ale o veľmi sľubný odrazový mostík.

Alternatívne spôsoby použitia

Červená ďatelina sa v alternatívnej medicíne a babských radách občas odporúča aj na ďalšie veci. Napríklad na kašeľ a na dni. Niekedy sa aj extrakt z tejto bylinky aplikuje v ľudovej medicíne na ekzém alebo na vyrážky.

Pokiaľ sa však rozhodnete aplikovať extrakt z tejto rastliny na kožu, najprv vyskúšajte na vnútornej strane zápästia, či naň nemáte alergiu. Pokiaľ sa po niekoľkých hodinách od nanesenia neobjaví začervenanie, svrbenie, vyrážka alebo iný typ reakcie, malo by byť jeho používanie bez problémov.

Prekvapil vás niektorý z účinkov červeného ďateliny lúčneho, alebo ich všetky už poznáte?

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár