5 druhov stómie: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Keď sa povie stómia, málokto si pod týmto termínom predstaví niečo konkrétne. Oveľa častejšie sa v populácii používa termín vývod, ktorý je nám oveľa jasnejší. Kedy sa stómia používa? Ako vyzerá? A čo presne to vlastne je?

Stómia je technicky vzaté umelo vytvorený vývod, najčastejšie z hrubého čreva. To ale nie je jediný druh vývodu, s ktorým sa môžeme stretnúť. V niektorých extrémnych prípadoch navyše môže vytvorenie extra vývodu v tele zachrániť človeku život. Či aspoň zvýšiť jeho kvalitu.

Prečítajte si: Všetko, čo potrebujete vedieť o žlčníkových kameňoch

Tiež sa v tomto článku pozrieme na to, aká môže byť príprava na stómiu a akým spôsobom sa potom o ňu máte správne starať.

Čo je stómia

Stómia je termín, ktorý označuje vývod dutého orgánu na povrch tela. Táto procedúra môže byť jednou z ciest, ako sa dá lepšie zvládať nejaké zápalové ochorenie. Prípadne sa môže týmto spôsobom riešiť stav niektorých onkologických pacientov. Stómia tiež môže umožňovať priamy vstup do niektorých orgánov. (Napríklad do žalúdka.)

Kedy je potreba?

Niekedy sa musí k stómii prikročiť z dôvodu liečby onkologického ochorenia alebo z dôvodu zápalového ochorenia zažívacieho traktu. (Niekedy napríklad nie je možné na seba po odstránení problematickej pasáže napojiť vzniknuté časti.) V prípade, že zasahuje do čriev či do močového ústrojenstva, ľudia musia na normálne vyprázdnenie používať špeciálne (stomické) pomôcky. Zaujímavosťou je, že aj napriek prípadným komplikáciám nemá v ČR človek so stómiou automaticky status zdravotne postihnutého.

Ďalej môže byť potreba po/pri:

  • Úrazoch
  • Vrodených vývojových vadách
  • Endometrióza
  • Crohnovej chorobe
  • Prederavenom čreve

A v priebehu mnohých ďalších vážnych komplikácií.

Tip: Čo je to pätová ostroha?

Druhy stómie

Keď už teraz viete, čo je stómia, môžeme sa zamerať na jej najbežnejšie druhy, s ktorými sa môžeme stretnúť.

Kolostómia – vývod z hrubého čreva (tento druh stómie zahŕňa okolo 60% prípadov)

Ileostómia – vývod z tenkého čreva (zahŕňa okolo 30% prípadov)

Urostómia – vývod z močových ciest

Tracheostómia – vytvorený otvor v priedušnici pre spriechodnenie dýchacích ciest

Gastrostómia – vývod zo žalúdka

Existuje ale napríklad aj vývod z obličky či vývod z pažeráka.

Ako sa na stómiu pripraviť

5 druhov stómie: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Vzhľadom na to, že tento zákrok veľmi ovplyvňuje doterajšie fungovanie jedincov, pokiaľ je to možné, okrem fyzickej stránky by sa mala dočkať starostlivosti aj psychika. A to aj napriek tomu, že so stómiou je možné žiť plnohodnotný život. Úplne prirodzene je tiež dôležité, aby ľudia so stómiou vo zvýšenej miere dbali na hygienu. Zásadné je aj to, aby k stómii pristupovali starostlivo a jemne. Nie je napríklad žiaduce, aby okolo vývodu došlo k poraneniu kože. Ďalej sa musí človek so stómiou naučiť, ako sa má správne hýbať, pretože napríklad nemožno normálne zaťažovať brušnú dutinu. (Problém teda môže spôsobovať aj obyčajné vstávanie z postele.) Minimálne na začiatku by tiež ľudia so stómiou nemali zdvíhať ťažké bremená.

Prečítajte si: Čo je endoskopia?

Nepřehlédněte:  Lymfatické uzliny

Ako sa o stómiu starať?

5 druhov stómie: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Počítajte s tým, že budete potrebovať špeciálne prípravky na ošetrenie a očistu vývodu a jeho bezprostredného okolia. Z hľadiska osobnej hygieny sa potom rozhodne odporúča sprchovanie namiesto kúpania.

K očiste vývodu by malo dôjsť vždy po odstránení vrecka. Po umytí potom nezabudnite kožu šetrne utrieť čistým uterákom. (Pozor, miesto sa nesmie agresívne prechádzať či drhnúť.) S lekárom či lekárnikom potom môžete prebrať, aké môžete používať telové mlieko, ktoré budete po očiste aplikovať ako ochranu pred vysušovaním a pnutím. Potom nalepte ďalšiu podložku či vrecko.

V priebehu každodenného života potom tiež myslite na:

  • Nosenie náhradných vreciek
  • Priebežnú kontrolu možných netesností
  • Zvýšený prísun tekutín

Poznáte niekoho so stómiou? Prípadne, máte s ňou nejakú osobnú skúsenosť?

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár