Čo stojí za chrasty (boláky) v nose? Pomôžu nosné masti?

Neustále boláky v nose a boľavé chrasty môžu byť pre mnohých ľudí značne podozrivé. O tomto probléme sa ale obvykle veľmi nehovorí, takže nám môžu chýbať vodítka na vyhodnotenie, či ide o niečo vážne a ako sa to dá vlastne riešiť. Práve preto túto tému otvárame v našom dnešnom článku.

Problém s bolákmi a chrastami v nose môže spočívať v tom, že dovnútra prakticky nevidíme. Nemôžeme teda dobre skontrolovať, čo presne sa s naším nosom stalo. Pokiaľ ale potrebujete smrkať, môžete vnímať bolesť a ďalšie prejavy, pri ktorých si nie ste istí tým, či náhodou neznamenajú niečo vážne, s čím by sa malo ísť k lekárovi. A aj keď možno smrkať ani toľko nepotrebujete, môžete vnímať pocit cudzieho telesa v dýchacích cestách. A to tiež nie je práve príjemné.

Našťastie pre nás, nie vždy je príčina tohto problému vážna. Občas sa za ňou skrýva iba prostredie, v ktorom sa pravidelne pohybujeme. Neplatí to ale vždy. Preto je pri nájdení riešenia vhodné situáciu vyhodnocovať na základe individuálnych faktorov.

Príčiny bolákov a chrasty v nose

Čo stojí za chrasty (boláky) v nose? Pomôžu nosné masti?

Najprv sa pozrieme na to úplne najjednoduchšie vysvetlenie. Podráždenie nosa môže spôsobovať suchý vzduch, s ktorým prichádzame do kontaktu predovšetkým v mrazivom zimnom počasí. Suchý vzduch môže byť aj v prekúrených alebo v klimatizovaných miestnostiach. Strúbok tiež môže vzniknúť v priebehu obyčajnej nádchy, kedy je nos pri vyprázdňovaní vo zvýšenej miere namáhaný. Pri smrkaní totiž môže dôjsť k najrôznejším oderom, ktoré sa potom musia zahojiť.

Vážnejšie príčiny problému

Teraz prišiel čas pozrieť sa aj na vážnejší pôvodcu tohto javu, s ktorými by sme vám rozhodne odporučili navštíviť ošetrujúceho lekára. Ten vykoná sériu vyšetrení a stanoví správnu diagnózu, na ktorú následne odporučí najvhodnejší spôsob liečby.

Medzi ďalšie potenciálnych vinníkov bolákov a chrasty v nose môže patriť:

  • Nosný polyp
  • Herpetická infekcia
  • Impetigo
  • Rakovina

Nosný polyp vzniká, keď sa vychlípne sliznica prínosových dutín smerom do nosa. Jedným z prejavov tohto problému býva zhoršené dýchanie nosom, pretože polyp jednoducho prekáža. Dôvod, prečo k niečomu takému dochádza, nie je zatiaľ objasnený, ale zvýšené riziko môže existovať u ľudí, ktorí trpia napríklad astmou.

Čo sa týka herpetických infekcií, ku ktorým patrí napríklad relatívne známy pásový opar, u tých sa robia chrasty po celom tele. A ani nos nemusí byť výnimkou. Impetigo je pľuzgieriková vyrážka, ktorá sa robí aj na tvári. Opäť teda môže zasiahnuť aj vnútornú časť nosa. Toto ochorenie je veľmi nákazlivé, z toho dôvodu sa snažte vyhnúť kontaktu s ľuďmi, ktorí ho majú.

Pravdepodobne najhoršou príčinou je rakovina. Než ale začnete panikáriť, je dôležité zdôrazniť, že nebýva veľmi bežná. Medzi prípadné ďalšie prejavy rakoviny patria opuchy nosa a čeľustí, bolesť a nepriechodnosť jednej strany nosa.

Ako sa to lieči?

Čo stojí za chrasty (boláky) v nose? Pomôžu nosné masti?

Opäť začneme pri suchom vzduchu a pri nádche. Jedným z užitočných pomocníkov môže byť zvlhčovač vzduchu, ktorý sa postará o to, aby sa do nosa dostal vlhký vzduch. Nádchu zase môžete poraziť tým, že budete priebežne posilňovať svoj imunitný systém. Okrem prísunu vitamínu C sú vhodné napríklad aj probiotiká, pohyb, dostatok spánku a zdravý jedálniček. Po ruke môžete mať aj dobré kvapky do nosa, ktoré zoženiete v každej lekárni.

Čo sa týka nosných polypov, s nimi si najlepšie poradí chirurg, ktorý vám ich odstráni počas zákroku. Na pásový opar sa zase môžu predpísať antivirotiká, prípadne lieky proti bolesti.

Vzhľadom na to, že impetigo najčastejšie vyvolávajú baktérie (streptokok, stafylokok), lekár môže odporučiť užívanie antibiotík. Tiež ešte raz zdôrazníme, že je veľmi dôležité zostať doma a dodržiavať prísne hygienické opatrenia, aby sa minimalizovalo riziko prenosu na niekoho ďalšieho. Lekár vám potom tiež môže odporučiť režimové opatrenia, ktoré môžu znížiť riziko vzniku tejto infekcie niekedy v budúcnosti.

Čo sa týka rakoviny, v takom prípade lekár zvolí najvhodnejší typ liečby. Tou môže byť operácia, chemoterapia, radiačná terapia a podobne.

Dá sa tomu predchádzať?

Bolákom a chrastám v nose, ktoré pochádzajú zo suchého vzduchu a nádchy, sa do určitej miery predchádzať dá. Ako už bolo povedané, snažte sa zdržiavať sa v prostredí s vlhším vzduchom a zbytočne neznižujte teplotu na klimatizácii/neprekurujte. Tiež môže pomôcť priebežné vetranie v miestnostiach a posilňovanie imunitného systému.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár