Ménièrova choroba spôsobuje nesprávne fungovanie vnútorného ucha

Niektoré choroby sú také vzácne, že sa o nich celý život ani raz nedopočujeme. To je potrebné prípad Ménièrovej choroby. Zaujímavé je na nej ale to, že najčastejšie sa neobjavuje u detí, ale u ľudí v produktívnom veku. Treba sa báť?

O osýpkach , predmenštruačnom syndróme alebo o Parkinsonovej chorobe ste už niekedy počuli. Aj keď sú to buď vzácne, alebo pomerne dosť málo špecifické problémy, každý z nás si vie celkom dobre predstaviť, čo ich prerábanie (aspoň zhruba) sprevádza.

Na svete je nás ale niekoľko miliárd. Takže je pravdepodobné, že mnoho ľudí rieši aj relatívne menej frekventované zdravotné problémy, o ktorých nemá väčšinová spoločnosť vôbec žiadne potuchy. Čo je prípad Ménièrovej choroby .

Ak ste o nej nikdy nepočuli, ale chceli by ste o nej niečo vedieť, prierez toho najzásadnejšieho vám ponúkneme v nasledujúcich bodoch.

Čo je Ménièrova choroba

Ménièrova choroba spôsobuje nesprávne fungovanie vnútorného ucha

Ménièrova choroba je ochorenie vnútorného ucha , ktoré sa najčastejšie prejavuje u ľudí medzi 30. až 60. rokom života. Zaujímavé je na nej aj to, že nemá žiadnu preferenciu pohlavia. Postihuje rovnako mužov aj ženy.

Následkom tejto choroby dochádza k poruche vypočutia ak poruchám rovnováhy . (Jej centrum sa v uchu nachádza.) Niektorí pacienti môžu trpieť aj hvízdaním, bzučením alebo inými zvukmi v ušiach. V drvivej väčšine prípadov je tak postihnuté iba jedno ucho a nie obe.

Existujú známe príčiny choroby?

Bohužiaľ. V súčasnej dobe neexistujú žiadne konkrétne informácie o tom, čo tento stav vyvoláva. Odborníci sa však domnievajú, že na tom má podiel zmena podielu tekutín v oblasti vnútorného ucha . Ďalej sa pripisuje možný vplyv genetike, alergii či autoimunitnej chorobe.

Príznaky Ménièrovej choroby

Ménièrova choroba spôsobuje nesprávne fungovanie vnútorného ucha

Keďže boli predchádzajúce riadky pomerne dosť nekonkrétne, skúsime vám predložiť niečo hmatateľnejšie. A tým asi nie je nič iné ako popis príznakov, podľa ktorých spoznáte, že najskôr máte tento problém.

Ménièrova choroba sa prejavuje:

  • Závraty
  • Stratou sluchu na strane postihnutého ucha
  • Bzučením, pískaním alebo iným nepríjemným zvukom v uchu, ktoré nemá žiadny fyzický pôvod
  • Pocitom plného ucha (asi, ako keď si naberiete do ucha vodu z bazéna, alebo z vane)
  • Problematickou rovnováhou
  • Bolesťou hlavy
  • Zvracanie
  • Nadmerným potením
  • Nevoľnosť

Je potrebné povedať, že tento stav nebýva u pacienta s Ménièrovou chorobou permanentný. Väčšinou sa jedná o ataky (alebo aj epizódy), medzi ktorými nemusia mať chorobu vôbec žiadne prejavy. Tiež nie je ničím výnimočným, že často dochádza k zámene tohto stavu s inou chorobou ucha.

Diagnostika a liečba

Keď s vami lekár urobí rozhovor, v prípade podozrenia urobí test vášho sluchu . Tiež môže pristúpiť k testovaniu vašej rovnováhy . Aby si bol istý, že nič nezanedbal, môže od vás vyžadovať ešte vyšetrenia, ktoré môžu odhaliť nádor na mozgu, alebo roztrúsenú sklerózu. Väčšinou ide o CT .

Na zvládanie Ménièrovej choroby sa najčastejšie používa medikamentózna liečba . Aby sa vám darilo lepšie zvládať záchvaty, môžete absolvovať fyzikálnu terapiu , ktorá vám pomôže s udržiavaním rovnováhy aj v kritických momentoch. V niektorých prípadoch si pacient odnesie domov zariadenie, ktoré zlepší jeho schopnosť počuť (teda, naslúchadlo a podobne). V najvážnejších prípadoch je možné podstúpiť aj operatívny zákrok .

Vplyv životného štýlu na rozvoj a priebeh choroby

Ménièrova choroba spôsobuje nesprávne fungovanie vnútorného ucha

Bolo vypozorované, že absencia niektorých návykov môže zlepšiť pacientov stav. Ten môže zhoršovať kofeín, alkohol , čokoláda a soľ . Určite by ste mali dodržiavať optimálny pitný režim, odpočívať počas záchvatov a lepšie zvládať napätie a stres . (Na to je dobrá napríklad meditácia, alebo kvalitná duševná hygiena.) Rozhodne neurobíte nič zlé, keď prestanete fajčiť a začnete sa liečiť s alergiami, ktoré vás dlhodobo trápia.

Poznáte niekoho, kto trpí touto chorobou?

Nepřehlédněte:  Stupne obezity - aké sú riziká na jednotlivých stupňoch?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/menieres-disease – Ménièrova choroba: Príznaky, príčiny, liečba a ďalšie (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár