Magnetoterapia – šarlatánstvo, alebo skutočná pomoc?

Zemeguľa má svoje vlastné magnetické pole. A vo svojej podstate ho má aj každý živý tvor. Vrátane človeka. Je teda logické, že niektorí ľudia veria v liečivú moc magnetov. Je ale premisa o účinnosti magnetoterapie správna?

Nad tým, že okolo nás existuje nejaké elektromagnetické pole sa nikto z nás ani na moment nepozastaví. Predovšetkým preto, že to nie je výplod nejakého menšinového smeru, ale niečo, o čom sme sa učili na hodinách fyziky.

Preto nám nepríde byť divné, že sa na trhu občas stretávame s liečiteľmi, alebo s výrobkami, ktoré deklarujú, že majú vplyv na zdravie človeka. Práve kvôli pôsobeniu magnetov . (Určite si spomeniete na populárne balančné náramky, ktoré nosil v jeden čas skoro každý.) Pravda je ale taká, že aj keď niektoré veci môžu vyzerať seriózne, tak také v skutočnosti práve dvakrát nie sú.

Magnetoterapia - šarlatánstvo, alebo skutočná pomoc?

Je toto prípad magnetoterapie?

Čo je to magnetoterapia

Magnetoterapia je fyzikálna terapia, ktorá je niekde na pol cesty medzi vedou a alternatívnou medicínou . Predovšetkým preto, že máme len malé povedomie o jej skutočných účinkoch. Čo však nebráni tomu, aby si získala značnú popularitu v najrôznejších typoch terapií. Z ktorých niektoré sa odohrávajú aj v čisto lekárskom a vedeckom prostredí.

Magnetoterapia v modernej medicíne

Magnetoterapia - šarlatánstvo, alebo skutočná pomoc?

V prvom rade je nutné povedať, že pre magnetoterapiu neexistujú žiadne preukázateľné klinické štúdie, ktoré by akokoľvek potvrdzovali jej účinky.

Aj napriek tomu sa s ňou môžeme stretnúť v:

 • Chirurgiu
 • Pediatriu
 • Urológiu
 • Ortopédia
 • Neurológiu
 • Stomatológiu
 • Dermatológiu
 • Geriatriu
 • Očnom lekárstve
 • Športovom lekárstve
 • Rehabilitáciu

A v mnohých ďalších serióznych odboroch.

Ako to vzniklo?

Asi málokoho prekvapí, že história magnetoterapie siaha až do starovekej Číny a Indie . Keďže ešte neexistovali moderné magnety, ktoré poznáme z dnešnej doby, na terapie sa používal magnetit. Ten mal pomôcť riešiť problémy s plodnosťou, bolesti tela alebo neduhy spojené s očami.

Keď sa presunieme do 18. a 19. storočia, zistíme, že magnety sa používali aj na liečbu ženskej hystérie. Avšak, pán Franz Mesmer , ktorý založil tento trend, postupne zistil, že na liečbu nie sú magnety vôbec potrebné. Takže prišiel na hypotézu, že zdrojom magnetizmu je on sám. Z čoho je zrejmé, že išlo skôr o jeho vlastné PR, ktoré mu malo zaručiť popularitu a zákazky.

Magnetoterapia - šarlatánstvo, alebo skutočná pomoc?

Na toto všetko sa dá magnetoterapia použiť

Ako môžete vidieť, magnetoterapia je veľmi komplikovaná disciplína, o ktorej nemožno celkom jasne povedať, či je účinná alebo nie. Z toho dôvodu rozhodne nie je vhodná na liečbu závažnejších zdravotných ťažkostí. Minimálne nie bez toho, aby ste pri tom absolvovali aj tradičný spôsob liečby. Napriek tomu existuje krátky zoznam stavov, pri ktorých je možné o podstúpení magnetoterapie premýšľať.

Vymenovať by sme mohli napríklad artritickú bolesť, nespavosť, bolesť hlavy alebo fibromyalgiu.

Magnetoterapiu rozhodne nepodstupujte, ak:

 • Máte kardiostimulátor
 • Máte inzulínovú pumpu
 • Ste tehotná

Tiež magnetoterapiu nepodstupujte pred akýmkoľvek röntgenom.

Myslite ale na to, že naozaj nejde o žiadnu oficiálnu a vedecky podloženú metódu terapie. Preto od nej nečakajte žiadne veľké zázraky.

Boli ste niekedy na magnetoterapii? Alebo týmto metódam neveríte?

Nepřehlédněte:  Hodnoty cukru v krvi: Tabuľka na meranie glykemického indexu

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/pain-management/magnetic-field-therapy-overview – Magnetoterapia: Procedúra, riziká a efektivita (anglicky)

https://www.livescience.com/40174-magnetic-therapy.html – Môže magnetoterapia fungovať? (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár