Mučenka a jej druhy: Ako ju pestovať a aké má účinky

Čaj z mučenky sa často odporúča na celkové upokojenie a podporu spánku. Viete ale, že rozoznávame niekoľko druhov tejto rastliny? A ako si poradiť pri jej pestovaní? Na to všetko sa zameriame v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

Mučenka je rod vytrvalých rastlín, pre ktoré sú typické pravidelné kvety, ktoré obvykle poznáte podľa ich neobvyklého tvaru. Do tejto rodiny patrí napríklad mučenka jedlá (marakuja), mučenka pletná, mučenka modrá, mučenka jazykovitá, mučenka citrónová a mnoho ďalších. (Existuje dokonca niečo ako mučenka banánová a vanilková.)

Mnoho ľudí mučenku pestuje pre okrasu, niektoré druhy ale nachádzajú uplatnenie aj v prírodnej medicíne. Prípadne sa používajú aj v potravinárstve. (Treba pri ochucovaní jogurtov a podobne, čo platí predovšetkým o marakuje.)

Čo ďalšie by ste mali o mučenke vedieť?

Účinky mučenky

Mučenka a jej druhy: Ako ju pestovať a aké má účinky

Hoci by sme sa tu mohli baviť o prospešnosti konzumácie marakujem, necháme ju bokom a budeme sa baviť o účinkoch mučenky pletnej, ktorá sa používa ako čerstvá, tak sušená. Jej najznámejším využitím je podpora uvoľnenia a spánku. Tiež by malo dôjsť k redukcii úzkosti. (Podobné účinky sa pripisujú aj ašvagande .)

Pestovanie mučenky

Mučenku nemusíte pestovať len vonku, pred nákupom sa ale uistite, že ste si nevybrali druh, ktorý sa rozrastá do väčších rozmerov. (Niektoré druhy sú popínavé.) V čase, keď budú rastliny aktívne rásť, potrebujú väčšie množstvo vody, zároveň ale nie je vhodné mučenku pri pestovaní prelievať. Aby sa jej darilo, nezabúdajte ani na pravidelné rosenie listov a okolitého priestoru, pretože jej vyhovuje vlhký vzduch.

Čo sa týka letných mesiacov, vôbec sa nemusíte báť túto rastlinu postaviť na priame slnko, pretože jej to prakticky nijako neublíži. V zime presuňte mučenku na zimovisko, obmedzte zalievanie a udržujte ju v teplote medzi 7-15 °C. Pri snahe dočkať sa ovocia potom nezabúdajte na to, že sa musí mučenka opeľovať, pretože bez toho to nepôjde.

Skúšali ste pestovanie mučenky v domácich podmienkach, alebo si na to netrúfate?

Nepřehlédněte:  Valeriána lekárska: 7 účinkov nielen na spánok a stres

Zdroje informácií

https://sk.wikipedia.org/wiki/Mučenka – Mučenka (slovensky)

https://sk.wikipedia.org/wiki/Mučenka_pletná – Mučenka pletná (slovensky)

https://www.verywellmind.com/how-is-passion-flower-used-to-treat-anxiety-3024970 – Všetko o mučenke (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár