Addisonova choroba spôsobuje zlé fungovanie hormónov

Sotva vstúpime do dospelého života, začnú okolo nás lietať názvy rôznych hormónov. U žien ide o estrogén a progesterón, u mužov zase o testosterón. Poznáme ale aj hormóny adrenalín alebo oxytocín. Za normálnych okolností naše telá vedia, ako ich vyrobiť a použiť. Čo ak je táto funkcia narušená?

Aj keď venujeme veľa pozornosti vitamínom, stopovým prvkom a minerálnym látkam, pravdou je, že nášmu telu vládnu hormóny . Nielen v období zamilovanosti , kedy sa vznášame na ružovom obláčiku, ale aj kedykoľvek inokedy. Napríklad vo chvíli, keď sme v strese , alebo keď máme hlad . Ženy sa im učia rozumieť kvôli svojmu menštruačnému cyklu , tehotenstvu a prechodu .

Addisonova choroba spôsobuje zlé fungovanie hormónov

Keď hormóny fungujú správne, skoro si ich ani nevšimneme. Horšie je, keď začne kolísať ich hladina, či dôjde k ukončeniu ich produkcie. Tiež tu ale máme skupiny ľudí, ktorí trpia nejakou chorobou, ktorá môže ovplyvniť ich činnosť. Zriedkavo teraz nehovoríme len o chorobách štítnej žľazy , ale aj o Addisonovej chorobe .

V nasledujúcich niekoľkých odsekoch sa pozrieme na to, ako sa prejavuje a koho môže postihnúť.

Čo je Addisonova choroba?

Addisonova choroba postihuje nadobličky , ktoré sú v tele zodpovedné za výrobu niektorých druhov hormónov. (Kortizol, pohlavné hormóny…) K tomu ale obvykle nedochádza len tak z ničoho nič.

Príčinou tohto stavu môže byť buď primárna , alebo sekundárna nedostatočnosť . Primárna nedostatočnosť vzniká silným poškodením nadobličiek . K nemu môže dôjsť kvôli autoimunitnej chorobe , kvôli ktorej telo napáda svoje vlastné zdravé tkanivo. Za tento typ nedostatočnosti môžu aj nádory, infekcie alebo dlhodobé užívanie niektorých liekov. (Napríklad tých, ktoré majú vplyv na zrážanlivosť krvi.)

Sekundárna nedostatočnosť býva spôsobená chybou v hypofýze , ktorá nie je schopná nadobličkám poslať informáciu o tom, že majú uvoľniť hormóny. Tento problém môže spôsobiť zranenie mozgu, genetika alebo nádor.

Symptómy Addisonovej choroby

Addisonova choroba spôsobuje zlé fungovanie hormónov

Aj keď sa zlá funkcia hormónov stanovuje oveľa horšie ako napríklad zlomená ruka, či noha, existuje pomerne široká škála náznakov, ktoré dokážu nasmerovať lekárovu pozornosť tým správnym smerom.

Medzi symptómy Addisonovej choroby patria:

 • Slabé svaly
 • Únava
 • Tmavšia pigmentácia kože
 • Strata hmotnosti
 • Znížená chuť do jedla
 • Nízka hladina cukru v krvi
 • Nízky krvný tlak
 • Znížený tep srdca
 • Chorobná túžba po soli
 • Zvracanie
 • Nevoľnosť
 • Depresia
 • Nedostatok energie

V závažnejších situáciách sa môžu u chorého prejaviť halucinácie , alebo sa môže prepadnúť do delíria . Medzi veľmi vážne príznaky patrí aj nepokoj , zmätenosť , náhla bolesť v bedrovej oblasti chrbta alebo vysoká horúčka .

V prípade, že u seba, alebo u niekoho z blízkych spozorujete tieto znepokojivé zmeny, určite je vhodné na nič nečakať a bezodkladne zaistiť lekársku pomoc.

Ako sa lieči?

Addisonova choroba spôsobuje zlé fungovanie hormónov

V prípade, že lekár vyhodnotí, že touto chorobou trpíte, s najväčšou pravdepodobnosťou vám naordinuje lieky a vám schéma, podľa ktorého ich budete užívať . Jeho dodržiavanie je pri zvládaní Addisonovej choroby úplne kľúčové. (Hormóny sa v tele vyplavujú počas pevne stanovených procesov, alebo v pevne daný čas.)

Čo sa týka domácej liečby, žiadna nie je vzhľadom na závažnosť a podstatu ochorenia možná. Pacientom sa dá len odporučiť, aby mali pri sebe lieky pre prípady núdze a nejaké označenie, alebo informáciu o chorobe pre prípad, že by sa im niečo stalo. (Takže záchranca, alebo lekár v nemocnici bude vedieť, čo má s vami robiť.)

Pacientom veľmi prospeje aj to, keď sa budú držať čo najďalej od situácií, ľudí a činností, ktoré im spôsobujú stres . (Ktorý vyplavuje hormóny.)

Poznáte niekoho, kto trpí Addisonovou chorobou?

Nepřehlédněte:  Čo stojí za chrasty (boláky) v nose? Pomôžu nosné masti?

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár