Diéta 16/8: Ako funguje táto prerušovaná diéta – je účinná?

S koncom decembra prichádza téma chudnutia. Ak ho máte na stole každý rok, možno by ste tentoraz nemali držať úplnú hladovku. Okrem častejšieho cvičenia by mohlo pomôcť aj prerušované hladovanie, niekedy označované ako 16/8 diéta. Viete, čo všetko to obnáša?

Koniec roka je časom na bilancovanie. Nielen to, ale zaoberáme sa aj tým, čo fungovalo a čo nie. Zvyčajne sa tiež pozeráme do zrkadla a hľadáme chyby na svojej postave. Je potrebné dodať, že často vznikajú z vianočného a silvestrovského prejedania.

V tejto chvíli je chudnutie na začiatku roka ešte ťažšie. Hlavne preto, že nie každý má kvôli súčasným opatreniam prístup do posilňovne. Riešením je cvičenie vonku a cvičenie doma. Ale nie každému sa to páči. (Hoci podľa našich osobných skúseností je to všetko o nastavení mysle a výbere tréningu na YouTube, ktorý vás bude dlhodobo baviť.)

Samotné cvičenie však zvyčajne na schudnutie nestačí. Preto môžete zvážiť, či ho nepodporíte diétou 16/8.

Čo je to diéta 16/8?

16/8 prerušovaná strava

Diéta 16/8 je v podstate prerušovaný pôst. V podstate ide o to, aby ste mohli jesť 8 hodín počas dňa. A na 16 hodín necháte svoje telo bez jedla. Tento spôsob stravovania môžete do svojho programu zaradiť len niekoľkokrát týždenne. Prípadne ho môžete sledovať každý deň.

Ako začať?

Dodržiavanie diéty 16/8 je jednoduché, bezpečné a udržateľné. Najprv si presne vypočítajte, kedy sa začína vaše osemhodinové okno, počas ktorého budete jesť. Niektorí ľudia dávajú prednosť jedlu od poludnia do 20.00 hod. Väčšina pôstu potom nastáva v noci a pri vynechaní raňajok. Iným ľuďom, ktorí si nevedia predstaviť ráno bez raňajok, však môže vyhovovať časový interval od 9.00 do 17.00.

Tipy, bez ktorých to nebude fungovať

16/8 prerušovaná strava

16 hodín bez jedla neznamená, že počas zvyšných 8 hodín môžete zjesť všetko, na čo si spomeniete.

Aby to malo účinok, majte v strave:

 • Ovocie
 • Zelenina
 • Celozrnné výrobky
 • Zdravé tuky
 • Chudé mäso

Čo sa týka nápojov, odporúča sa piť čistú vodu. Káva s čajom je tiež prijateľná. Rozlúčte sa s alkoholom a limonádami. (Ak už, tak len trochu a len občas.)

Výhody prerušovaného pôstu

16/8 prerušovaná strava

Najskôr spomenieme to, o čom sme už hovorili. Výhodou diéty 16/8 je, že je naozaj veľmi jednoduchá. Môže byť tiež dlhodobo udržateľná, pretože nenútite telo pracovať s drasticky obmedzeným príjmom kalórií.

Okrem toho má prerušovaný pôst jednoznačne pozitívny vplyv na vašu telesnú hmotnosť, môže zlepšiť prácu vášho tela s krvným cukrom.

Pozor na nevýhody

Aj keď to znie skvelo, diéta 16/8 nie je pre každého. Predovšetkým nie je vhodný pre ľudí, ktorí chcú využiť 8 hodín na prejedanie. Krátkodobo vás môže trápiť aj hlad, ktorý budete pociťovať hlavne na začiatku programu.

Niektoré výskumy tiež naznačujú, že prerušovaný pôst môže mať odlišný vplyv na mužov a ženy. U žien môže mať vplyv na plodnosť. Zatiaľ však máme len veľmi málo informácií, takže o tom nebudeme hovoriť viac. Aspoň dovtedy, kým vedci zaoberajúci sa touto problematikou neprídu s niečím konkrétnym.

Prerušovaný pôst tiež nie je vhodný pre:

 • Pacienti s cukrovkou
 • Ľudia s poruchami príjmu potravy
 • Ľudia s nízkym krvným tlakom
 • Tehotné ženy
 • Deti
 • Seniori
 • Dojčiace ženy

Dávate si predsavzatie schudnúť? Ak áno, aká je vaša stratégia?

Nepřehlédněte:  Zázračná Low Carb diéta - toto musíte skúsiť!

Zdroje informácií


https://www.healthline.com/nutrition/16-8-intermittent-fasting
– Diéta 16/8 (anglicky)


https://www.medicalnewstoday.com/articles/327398
– Sprievodca stravou 16/8 (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár