Valeriána lekárska: 7 účinkov nielen na spánok a stres

Kým pri problémoch s nervami a zaspávaním skúsite prášky na upokojenie, možno by stálo za to vyskúšať valeriány, ktorým dôverovali naše babičky a prababičky. Viete ale, že valeriána nemusí pôsobiť len ako prostriedok na zlepšenie spánku, ale môže vám ponúknuť aj ďalšie zaujímavé účinky?

Že sa na upokojenie mysle a na podporu spánku dlhodobo používa medovka, to iste dobre viete. U niekoho tiež boduje mučenka pletná a chmeľ otáčavý. Na plnej čiare ale obvykle vyhráva valeriána lekárska, ktorá sa pridáva do čajov, do tinktúr a do najrôznejších doplnkov stravy na podporu upokojenia.

Vzhľadom k tomu, že odpočinok je pre nás kvôli duševnému a fyzickému zdraviu veľmi dôležitý, je pochopiteľné, že účinky valeriány na upokojenie nebude nikto z nás spochybňovať. Vedeli ste však, že vám ale môže jeho užívanie ponúknuť aj mnoho ďalších výhod?

Či už si zvolíte tablety s valeriány lekárskej alebo čaj, nezameriame sa len na jeho benefity, ale aj na informácie o tom, či má valeriána lekárska nejaké kontraindikácie a vedľajšie účinky.

Čo je valeriána lekárska?

Valeriána lekárska: 7 účinkov nielen na spánok a stres

Valeriána lekárska patrí medzi obľúbené bylinky na spanie. Radíme ho medzi liečivé rastliny z čeľade zimolezovitých. Dobre sa mu darí aj v našich končinách, takže sa s ním môžete stretnúť vo voľnej prírode a na záhradách. Určite si ho všimnete, pretože môže rásť až do výšky 200 cm. Zdobia ho biele či ružovkasté kvety a má charakteristickú vôňu. (Ktorá robí dobre mačkám.)

Benefity valeriány lekárskej

Valeriána lekárska: 7 účinkov nielen na spánok a stres

Ako už bolo uvedené vyššie, valeriána lekárska vám môže ponúknuť oveľa širšie spektrum benefitov, než je len podpora spánku, s ktorou si ho spájame najčastejšie. Preto si urobíme menší prehľad toho, s čím môžete v priebehu jeho užívania počítať.

Keď sa mu rozhodnete dať šancu, môže mať pozitívny vplyv na:

  • Podporu relaxácie
  • Podporu zdravého a pokojného nočného spánku
  • Rýchlosť zaspávania
  • Redukciu stresu
  • Na podporu normálneho stavu kardiovaskulárneho systému
  • Podporu trávenia
  • Podporu kognitívnych funkcií

Ako teda môžete vidieť, z jeho používania môže ťažiť široké spektrum ľudí. Na druhú stranu, než po ňom siahnete, mali by ste vedieť, kedy sa mu naopak radšej vyhnúť.

Tip: Ako rýchlo zaspať?

Nepřehlédněte:  Stupne obezity - aké sú riziká na jednotlivých stupňoch?

Kontraindikácie valeriány lekárskej

Kozlík lekársky nie je vhodné párovať s niektorými liekmi, z ktorých užívanie niektorých je v našej populácii pomerne dosť obvyklé.

Napríklad nebude robiť dobrotu, keď budete valeriána užívať spolu s liekmi na alergiu. Tiež by sa nemal brať spolu so sedatívami, s liekmi proti úzkosti, s liekmi na spanie, narkotikami, antidepresívami as ďalšími liekmi, ktoré užívate kvôli stabilizácii svojho duševného zdravia. V neposlednom rade pri jeho užívaní tiež zabudnite na pitie alkoholu.

Pokiaľ u vás nič z vyššie uvedeného nehrozí, potom by malo byť všetko v najlepšom poriadku a nemusíte sa ho báť.

Valeriána lekárska: 7 účinkov nielen na spánok a stres

Má vedľajšie účinky?

Zvyčajne ľudia znáša užívanie prírodných doplnkov stravy s obsahom valeriány lekárskej dobre. Citlivejších jedincov ale môže chvíľu potrápiť bolesť hlavy či svrbenie pokožky. Oboje by ale malo byť iba prechodné.

Z bezpečnostných dôvodov by sa však mali kozlíku lekárskemu vyhnúť tehotné a dojčiace ženy, pretože niektoré v ňom obsiahnuté látky sú podozrivé z toho, že by nemuseli byť bezpečné pre vyvíjajúci sa plod. U detí by sa malo užívanie valeriány lekárskej tiež najprv prebrať s ich ošetrujúcim lekárom, pretože účinok na ne zatiaľ nebol dobre preskúmaný. V neposlednom rade tiež nie je vhodný pre ľudí, ktorí trpia ochorením pečene alebo alkoholizmom.

Ako ho správne užívať?

Ako už bolo uvedené raz vyššie, ak do niektorej z týchto kategórií nespadáte, nemusíte sa valeriány lekárskej báť. Aby však malo jeho užívanie najlepší možný efekt, je žiaduce, aby ste ho kombinovali s ďalšími bylinkami na podporu relaxácie a spánku.

Dobrá je napríklad ašvaganda, chmeľ otáčavý, mučenka, levanduľa alebo medovka. To všetko sú bylinky, ktoré vám môžu pomôcť konečne zaspať a prebudiť sa svieži.

Máte s užívaním valeriány lekárskej dobrú skúsenosť?

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Vložiť komentár